خانه‌ی ساگاپوناک ۲۰۰۱ – ۲۰۰۴ دفتر معماری حریری _ حریری

Hariri & Hariri – Architecture

The “Sagaponac House”

خانه‌ی ۴۶۰۰ فوت مربعی ساگاپوناک در زمین پردرختی به مساحت ۷/۲ هکتار در وسط مزارع سیب زمینی، در بین دو منطقه‌ی ساوث همپتن و ایست همپتن در لانگ آیلند نیویورک واقع شده است. فضاهای آن به شکلی آرایش یافته‌اند که ساکنان خود را با شخصیت‌های گوناگون آنان، از فردگرایان منزوی تا زوجها و گروه‌های معاشرتی، دعوت کنند تا در این خانه، خودشان باشندو راه و رسم مورد علاقه‌ی خود را برای زندگی در پیش گیرند.

نمای خارجی ورودی

برخلاف بیشتر عمارت‌های حومه‌ای و خانه‌های ویلایی نمایشی و پرزرق و برق، این خانه از دو حجم چهارگوش ساده تشکیل شده که نقشه‌ی Lشکلی را به وجود می‌آورند. محوطه سازی آن بر لذت‌های زندگی خارج از شهر تأکید دارد. مرکز خانه فضای عمومی اصلی آن است که از استخر، تراسهایی در سطوح مختلف و یک ایوان سرپوشیده با دوش تشکیل می‌شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  مارک مَک

این فضا به همه‌ی فضاهای دیگر خانه دسترسی و دید دارد و در برخی از اوقات از خیابان و املاک همسایگان نیز قابل مشاهده است و به صورت صحنه‌ای برای نمایش و فعالیت‌های گوناگون درمی‌آید. این محوطه‌ی خصوصی استخر عملکردی مشابه برخی از پلاژها دارد.

نمای خارجی از روبه‌رو

خانه‌ی ساگاپوناک از مجسمه‌ی آلبرتو جاکومتی با عنوان شکلی در جعبــه‌ای میان دو جعبه که خـانه هستند الهام گرفته و ســـازه‌ای مینی مالیستی است که بر ســکویی درون مناظر بکر و دست نخورده‌ی طبیعت اطــراف واقع شده است.

نمای خارجی پشتی در شب

در هریک از حجم‌های چارگوش، شکاف‌هایی بزرگ زندگی خصوصی درون خانه و استخر بیرون را همچون قابی در برمی‌گیرد. این دهانه‌ها با شبکه‌ای از کرکره‌های فلزی که در دیوارهای خارجی تعبیه شده‌اند، می‌توانند از چشم پنهان شوند و فضای خانگی را مطابق تعریف رایج آن در فرهنگ جامعه، به وجود آورند. این کرکره‌های فلزی نه تنها هنگامی که کسی در خانه نیست، سدی در برابر متجاوزان برپا می‌کنند، بلکه وظیفه‌ی نهان» و «آشکار ساختن تبادلات و تأثیرات اجتماعی و محرک‌های پنهان خصوصی و عمومی در درون و بیرون خانه را نیز بر عهده دارند.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  معماری چه چیز نیست؟ معماری چه چیز باید باشد؟

اتاق نشیمن

رمپ ورودی

نمای بیرونی پنجره

ایوان

حمام اصلی

اتاق خواب اصلی

نمای بیرونی اتاق غذاخوری

مسیر اتومبیل رو

نمای بیرونی پشتی در شب

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۷:۳۶ +۰۳:۳۰ ۳۰ شهریور ۱۳۹۶|مدرن, معماری امروز دسته بندی ها|برچسب ها: , , , , , , , , |