خانه‌هـــایی برای گذراندن تعطیلات ( بخش چهارم ) خانه‌ی پرایس/ واشینگتن، آمریکا

The Price Residence

Washington D.C., USA

نمای کامل خانه‌ی چهارطبقه در لبه‌ی صخره‌ی سی متری بر فراز بستر رود

زیبایی‌های ساده و طبیعی درختان و صخره‌های سنگی محل، الهام بخش طراحی این خانه بودند. وفور درختانی که لابه‌لای سنگها و بستر نهری روییده‌اند، مشخصه‌ی اصلی این پارک واقع در مرکز واشینگتن است. خانه‌ی داخل پارک نیز به همین شکل وقف درختانی شده است که صخره‌ها را درهم بلعیده‌اند. بنا، هماهنگ با گذر فصلها به آرامی در میان درختان کهنسال جا خوش کرده است.

خانه‌ی پرایس همانند درختی فرضی و انتزاعی به چشم می‌آید. نمای رو به خیابان آن با مس زنگارگرفته پوشیده شده و در لبه‌ی صخره‌ای، روی دوستون که با کابل‌های فولادی نگه داشته شده‌اند، معلق است. نمای پشتی رو به پارک با شیشه کاری شفاف، پوشیده و کاملاً عایق بندی شده است. طرفین بنا به منظور حفظ حریم خصوصی خانه و انتقال ملایم نور، از صفحات فایبرگلاس نیمه شفاف ساخته شده‌اند. درختان بزرگ در محل پروژه باقی مانده و صف رو به بالای آنها از میان خانه می‌گذرد.

ورودی جلویی

بنا در لبه‌ی یک صخره‌ی سی متری و بر فراز یک نهر دائمی واقع شده است. این نهر به رود راک و از آنجا به تدریج به رودخانه‌ی خروشان پوتوماک می‌پیوندد. چهار طبقه‌ی خانه از مس زنگار گرفته و شیشه پوشیده شده و دو ستون فولادی شبیه به دو تنه‌ی درخت در آن برافراشته شده‌اند. تلاش طراح بر آن بوده است که با تقلید از رنگهای طبیعت، ساختمان را در پارک ادغام سازد و در همان حال، با استفاده از شیشه باعث بازتاب یافتن درختان اطراف در آن شود.

در مسیر نزدیک شدن به خانه یک پل شیشه‌ای به چشم می‌خورد و ورود به خانه از طریق یک شکاف کوچک شیشه‌ پوش در یک حجم مسی بزرگ سبزرنگ انجام می‌شود. با عبور از پل، زمان گویی باز می‌ایستد و احساس فاصله گرفتن از زمین و مافیها به انسان دست می‌دهد.

چوب عنصر غالب خانه است و در دیوارهای چوب افرا و کفهای چوب گیلاس حضوری چشمگیر دارد. فولاد، شیشه و چوب، مکمل زیبایی و اصالت طرح هستند.

اتاق نشیمن و اتاق مطالعه‌ی بالای آن. میله‌های فولادی نگه دارنده‌ی کل سازه هستند.

طبقه‌ی بالایی، اتاق صاحبخانه را تشکیل می‌دهد که از هرچهار طرف با شیشه پوشیده شده و یک باغ سقفی آن را احاطه کرده است. همه‌ی عناصر طبیعت، از جمله تغییر فصول، درختان، خورشید، ماه و ستارگان کاملاً در معرض دید هستند.

سکون، جنبش و پویایی، و طبیعت، یعنی سه رکن معماری ماندگار، در طراحی این خانه در درختان، آفتاب و مظاهر نیروی جاذبه‌ی زمین بروز می‌یابند. آرامش و سکون، در سادگی و حس و حال ذن مانندِ معلق بودن در فضا بازتاب می‌یابد. جنبش و پویایی در نیروی چشم اندازهایی سرگیجه آور نهفته است که گویی قوه‌ی جاذبه‌ی زمین را به مبارزه طلبیده‌اند. جنبش پویای فضای بی‌کران با مینی مالیسمی مکاشفه انگیز و طبیعتی خیال پرور در می‌آمیزد. این خانه‌ی مدرنیستی که در آن واحد هم یک درخت است و هم یک مسکن شهری، حرارت و صمیمیت و گستردگی و وسعت را به شکلی نامحسوس در کنار هم گرد آورده است.

اتاق تلویزیون در پایین‌ترین طبقه

اتاق خواب صاحبخانه با سطوح شیشه‌ای بزرگ

میز کار آشپزخانه از فولاد ضدزنگ و پلکان مدور شیشه‌ای

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۷:۵۲ +۰۳:۳۰ ۱۵ مرداد ۱۳۹۶|پروژه‌های معماری داخلی دسته بندی ها|برچسب ها: , , , , , , , , , , |