پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

خانه‌های ییلاقی مرمت شده: بازگشت به عصاره‌ی زندگی

La Bastide Renovee

خانه‌ی ییلاقی در ایام تعطیلات، برای زندگی بسیار آسوده و در رفاه، آرزوی همیشگیِ کورَن بود و او سرانجام توانست چنین خانه‌ای را برای خانواده‌اش متشکل از هفت فرزند بسازد و به آرزوی دیرینش جامه‌ی عمل بپوشاند. او پس از بازگشت از گردش‌های روزانه‌اش در ییلاق، بعد از پیاده روی در خرابه‌های گلستان لوبرون، خرابه‌هایی که در آنها بازمانده‌ی سه خانه به قدمت سیصد سال به چشم می‌خورد، قدم زنان به خانه‌ی ییلاقی‌اش باز می‌گردد. منزل کورَن در مساحتی مربع شکل به وسعت دویست متر در دویست متر بنا شده است. آندرو کورپ معمار جوان استرالیایی در این محوطه یکی از مهمترین پروژه‌‎های مرمت خود را به انجام رسانده است. سقف و کف خانه را تماماً از نو ساخته و تنها دیوارهای خارجی را به همان صورت باقی گذاشته است.

در فضای وسیع داخل منزل یک میز بزرگ فلزی دیده می‌شود که در بخش‌هایی از آن چوب کاج به کار رفته است. لامپ روی پایه کاری از ماری ژو ماز سانسیه است.

. همه چیز در داخل این خانه غیرمعمول در نظر گرفته شده است. دو پلکان یکی از فلز و دیگری از بتن دو طبقه‌ی همکف و اول را به هم متصل کرده‌اند. در طبقه‌ی همکف مثل طبقه‌ی اول حس کلیت فضا بر همه جا حاکم است، و پارتیشن‌هایی در اینجا و آنجا در اتاقهای خواب و حمام‌ها به کار رفته‌اند. درهای داخلی با دیرکهایی از جنس چوب سدر یادآور سقف‌های خانه‌های قدیمی هستند. پوشش آهکی روی دیوارها را سه بار دیوار اندود کرده و به این ترتیب لایه‌ی نفوذ ناپذیری نسبت به آب پدید آورده است. کف بنا که در آن از تکنیک دیگری در بتن استفاده شده است، سطح راحتی پدید آورده که می‌توان روی آن حتی با پای برهنه راه رفت. در حمام‌ها و در آشپزخانه قرنیز دیوارهای آجرچینی شده یادآور عناصر معماری داخلی متروی پاریس هستند.

همه‌ی عناصر به کار رفته در آشپزخانه به عمد در کمال سادگی انتخاب شده‌اند. ادویه و چاشنی‌های مختلفی که در آشپزی به کار می‌روند به صورت فلّه‌ای در قوطی‌های چوبی قرار گرفته‌اند. بعضی از سبدها فلزی هستند.

در آشپزخانه شاهد آن هستیم که یک بلوک یکپارچه‌ی مرکزی به صورت جزیره عمل می‌کند. این بلوک یک سینک از جنس سرامیک را در خود جای داده است. روکش بلوک یک کار دستی از جنس آهن خمیده روی سازه‌ای بتنی است که به این ترتیب، استحکام آن را تضمین کرده است.

در سرسرای ورودی یک قفسه بندی به چشم می‌خورد که فقط برای گردآوردن مجموعه‌ای به کار آمده که قرار است فضاسازی کنند و روحیه‌ی کلی حاکم بر بنا را به بیننده‌ی تازه وارد یادآور شوند. کف در اینجا با استفاده از تکنیک بتن شسته شده به این صورت درآمده است. این تکنیک قادر است عناصر مختلف این خانه‌ی ییلاقی را به بهترین صورت به هم پیوند زند.

یک پلکان فلزی ملهم از فضای صنعتی به صورت یک نیم طبقه به اتاق صاحب خانه منتهی می‌شود. در اینجا نیز مثل مابقی نقاط خانه پوشش اجزا به صورت یکپارچه در نظر گرفته شده است. قفسه‌ی چوبی که ملاحظه می‌کنید مجهز به چرخ است و می‌توان آن را در اتاق حرکت داد.

در طبقه‌ی همکف یک قفسه‌ی کتابخانه در کنار یک قفسه با کاربرد معمولی که روی آن حوله‌هایی چیده شده قرار گرفته است. در اینجا هم قفسه‌ها به نحوی بنا شده‌اند که در فضا به شکل چشمگیری صرفه جویی شده است. دیوارهای جانبی قائم از جنس چوب با بتن شسته شده یک حرکت ریتمیک ایجاد کرده‌اند که به نوبه‌ی خود جالب توجه است.

پلکان اصلی خانه‌ی ییلاقی در طبقه‌ی اول به یک اتاق مطالعه منتهی می‌شود که هم جادار و هم دنج است، نورگیری خوبی دارد و خود کورَن نورپردازی آن را بر عهده داشته است.

با آزادسازی فضا و به نهایت رساندن تحرک اجزای آشپزخانه، حمام، و حتی ورودی بنا، اتاقها و راهرو با هم هماهنگی و انطباق یافته‌اند.  کورَن که عاشق اشیای کهنه و قدیمی صنعتی است با صرف وقت و حوصله‌ی بسیار خانه‌ی بزرگ خود را آرایش کرده. این کار بدان سبب صورت گرفته که او سرانجام احساس می‌کند پس از سالها خانه‌ی موعودش را یافته است. در سرسرای ورودی قرقره‌های رنگارنگ بخشی از دکوراسیون چشمگیر خانه را شکل داده‌اند. روی پله‌های پلکان گلدان‌های سفالی و قرقره‌های خیلی بزرگتری جلب نظر می‌کنند که با هم زینت این بخش را تأمین کرده‌اند. صاحب خانه در آتلیه‌ی هنری خود روی اشیای قدیمی آن قدر کار می‌کند تا به نحوی مناسب در خانه‌اش استفاده شوند. او حتی از خرید یک جنس مربوط به کاخ ورسای که پس از طوفان سال ۱۹۹۹ به حراج گذاشته شد، تردیدی به دل راه نمی‌دهد. او پس از خرید این جنس، آن را آن قدر نگاه داشت تا با استفاده از مقداری چوب کاج آن را به میز بزرگی تبدیل کرد که قبلاً دیدید. هر روز که می‌گذرد همان حال و هوای سادگی و صرافت، بیشتر و بیشتر در اعماق این خانه‌ی ییلاقی نفوذ می‌کند.

همه‌ی حمام‌ها از یک بافت تبعیت می‌کنند و با استفاده از یک مجموعه از عناصر تزئینی شکل گرفته‌اند. روشویی از جنس سرامیک داخل توده‌ی عظیمی از سنگ تعبیه شده، قفسه‌ها سیمانی هستند، شیرها همگی کوچک و از جنس مس هستند، یعنی از جنسی که به صورت سنتی در ساخت و ساز حمام و دستشویی به کار می‌آمد. جا حوله‌ای کار دست است و رنگ آمیزی آن کار آتلیه‌ی پی یترا سرِنا.

در سمت چپ، اتاق نشیمن صاحب خانه و حمام‌ها قرار دارند. روتختی از پارچه­ای بافت آفریقا تهیه شده است.

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۷:۳۷ +۰۰:۰۰۲۹ شهریور ۱۳۹۶|دسته‌ها: پروژه‌های معماری داخلی, چوب, مسکونی|برچسب‌ها: , , , , , , , |