حضور خواهران حریری در جمع زنان تأثیرگذار بر معماری جهان | هنرمعماری آنلاین

مدتی پیش Architizer’s A+Awards با صحبتی که با نیویورک‌تایمز انجام می‌دهد، با حقیقتی تلخ در حرفه‌ی معماری مواجه می‌شود که هنوز و با وجود پیشرفت‌های فراوان نه تنها از بین نرفته، بلکه معماری همچون زاها حدید نیز بر آن تأکید می‌کند: تبعیض جنسیتی در محیط‌های کاری میان مردان و زنان و تلاش هرروزه برای مقبول و مورد احترام واقع شدن. به همین سبب و به یاد یکی از زنان مؤثر در قرن معاصر که به تازگی از میان رفته، لیستی شامل ۲۶ معمار زن را معرفی می‌کند که همگی بر معماری دنیا تأثیر گذاشته و باعث تغییر آن شده‌اند که می‌توان از آن جمع علاوه بر زاها حدید به لینا باردی (Lina Bardi)، دنیس براون (Denise Brown)، شارون دیویس (Sharon Davis)، جِین درو (Jane Drew) و بسیاری دیگر اشاره کرد.

به دنبال استقبال از این مقاله، آرکیتایزر مجدداً مقاله‌ای را منتشر نموده و نام ۲۶ زن معمار تأثیرگذار دیگر را بیان می‌کند که به گفته‌ی خودش هم‌تراز با لیست قبلی و همردیف آنان قرار دارند، اما اینبار و در این لیست می‌توان نام دو معمار ایرانی، گیسو و مژگان حریری را مشاهده کرد که در کنار ۲۵ زن دیگر افتخارآفرینی می‌کنند.

گیسو و مژگان حریری که هر دو در ایران متولد شده و برای آموختن معماری در سال ۱۹۷۰ به دانشگاه کرنل رفته‌اند، تاکنون توانسته‌اند موفقیت‌های بسیاری را از آن خود کنند. به تازگی نیز حضورشان در جمع ۲۶ زن تأثیرگذار بر معماری جهان، یکی دیگر از افتخارات و موفقیت‌های آنان محسوب می‌شود. آنان زیبایی منحصربفردی را خلق می‌کنند که ترکیبی از فریبندگی مدرن میانی، طراحی بین‌المللی و استعدادشان است که متعلق و مختص خودشان می‌باشد؛ طراحی آنان مشمول هیچ فرمولی نمی‌شود.

گیسو حریری درباره‌ی تأثیر ایران و محیط آن بر طراحی‌اش می‌گوید: «بزرگ شدن در بیابان، محیطی که سعی دارد همه‌چیز را تا حد ضروریات تهی کند، بدون اینکه ذره‌ای از زیبایی و فوق‌العاده بودن آن بکاهد … شاید کویر از دور خشن به نظر برسد، اما کسی که با طبیعت آشنا باشد، خطوط بی‌نظیر و چشم‌اندازهای باشکوهی را که بادهای خشن بر روی سطوح به وجود آورده‌اند را می‌بیند و احساساتش را برمی‌انگیزاند.»