جمع آوری امضاء از معماران جهت جلوگیری از تخریب خانه‌ها و بافت تاریخی شیراز

بخشی از جامعه‌ی معماران ایران در تلاش است با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور حسن روحانی از ادامه تخریب بافت تاریخی شیراز جلوگیری نمایند. در همین زمینه به معماران ارجمند پیشنهاد می‌گردد متن این نامه را مطالعه و در صورت تمایل یک پیام به شناسه‌ی اعلام شده در تلگرام ارسال نمایند. متن نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای رییس جمهور

از آنجایی که شیراز به عنوان یکی از پایگاه های هویت و فرهنگ ایران اسلامی نه تنها متعلق به اهالی ایران، که متعلق به همه فرهنگ دوستان جهان است، حفظ آثار و لایه های تاریخی این شهر از دغدغه های همیشگی فرهنگ دوستان بوده است.

به استحضار میرسانیم که طی قرن ها بافت مسکونی و تاریخی شیراز با اماکن متبرکه و مورد علاقه مردم شیراز در مجاورت یکدیگر در همدلی و صلح رشد یافته اند و هر یک به رشد و بالندگی دیگری کمک نموده است و این دو آنچنان در ذهن و فرهنگ ایرانی در هم تنیده اند که همچون یک مجموعه یکپارچه عمل میکنند . یکپارچگی فرهنگی که حاصل آن بالندگی تمدن اسلامی در طی قرن ها بوده است . لیکن در سالهای گذشته برخی این همدلی و تعادل را بر هم زده اند که حاصلی جز تخریب فیزیکی بافت تاریخی و تخریب وجهه و شان اماکن متبرکه در ذهن مردم نداشته است.

شاید تخریب فیزیکی خانه هایی با ثبت تاریخی نگران کننده باشد ولی نگران کننده تر آن است که این تخریب با نام اماکن متبرکه و مورد وثوق قلبی ایرانیان صورت گیرد که همیشه به مهربانی و شفا دهندگی و حمایت از خواسته های مردم شهره بوده اند . این جدایی در طول بیست سال گذشته جز نابودی کالبد معماری میراث ایرانیان و روح دلبستگی به اماکن متبرکه حاصلی نداشته است.

لذا ما متخصصین معمار ؛ شهرساز ؛ مرمت ابنیه ؛ جامعه شناس از شما به عنوان برگزیده رای مردم ؛ تقاضا داریم با توجه به رویه اعتدالی دولت در ایجاد توازن ؛ با بازنگری خردمندانه در طرح مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی درباره طرح مصوب توسعه حرم شاهچراغ ؛ همدلی و توازن به بافت تاریخی و اماکن متبرکه بازگردد . این بازنگری میتواند الگویی برای همزیستی و توسعه بافت شهری با الگویی اسلامی باشد و موجب شود که این دو بخش همچون قرن های گذشته با هم افزایی همچون دو بال پرنده باعث رشد و بالندگی فرهنگ ایرانی – اسلامی شوند تا شیراز نیز به دوران وضع بی مثالش بازگردد.

خوشا شیراز و وضع بی مثالش
خداوندا نگهدار از زوالش

شناسه‌ی ارسال پیام در تلگرام که به مثابه امضاء بیانیه بالا است:
shiraz_petition@

 

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  معرفی پروژۀ « اکو رستوران صدرا» اثری از علی سوداگران، نازنین کازرونیان ( شرکت استاک بم آور پایدار) ( از شیراز)

روند تخریب بافت تاریخی زیر از سال ۲۰۰۲ تا اکنون:

۱۳۹۷-۲-۲۳ ۲۲:۰۸:۱۶ +۰۴:۳۰ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷|رویدادهای معماری ایران دسته بندی ها|برچسب ها: , |