پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

تشکل نداریم و در پیگیری مطالبات صنفی ناکام هستیم

با موبایل او تماس می‌گیریم و موضوع را مطرح می‌کنیم. افسوس او را از پشت خط تلفن حس می‌کنیم. همانطور که با ما صحبت می‌کند، برخی افراد را آنسوی گوشی راهنمایی می‌کند…معلوم است که روزهای سخت و پرکاری را پشت سر می‌گذارد. ساده می‌پرسد ویلا را تخریب کرده‌اند یا نه؟ و وقتی می‌گوییم پروژه تخریب شده است و کار از کار گذشته است مکثی می‌کند و می‌گوید چه کنیم؟ چه کنیم که بین ارزشی که ما درباره‌اش صحبت می‌کنیم با ارزشهای برخی از سازندگان فرق است. اخیراً ویلایی از اواخر دهه‌ی شصت خورشیدی که توسط مهندس داریوش شمس طراحی و ساخته شده بود در شیراز تخریب شد. تخریب این ویلا که حائز ارزش‌هایی معمارانه بود باعث شد تا با رئیس اداره مطالعات و طراحی شهری شهرداری شیراز گفتگو کنیم.

در نبود تشکل حرف از مطالبات صنفی زدن بی‌حاصل است.
من احساس معماران و جامعه‌ی علاقه مند به معماری را درک می‌کنم اما این از نبود تشکل صنفی است. وقتی تشکل نداریم حرف از مطالبات و پیگیری زدن بی‌حاصل است. حتی در جایی مثل شهرداری شیراز شرح وظایف گاهی مشکل‌ساز است. عدم وجود فرایند قانونی مشخص و یا عدم کارایی قوانین موجود در حفظ بناهای فاخر معماری باعث می‌شود وقتی بالای سر پروژه برسیم که دیگر خیلی دیر شده است.
امروز ما دیتابیس مشخصی از آثار فاخر و معماری برجسته‌ی شهر نداریم و بر نحوه حفظ آنها نیز نظارتی صورت نمی‌گیرد و اغلب از طریق فضای مجازی متوجه اتفاقات سطح شهر می‌شویم. این قدرت فضای مجازی است اما برای کار ما مطمئن نیست.

چاپ آثار سقف‌های تاریخی شیراز: فرهنگ سازی به جای حاشیه سازی
یکی از نمونه اقدامات زیربنایی شهرداری شیراز چاپ کتاب سقف‌های خانه‌های تاریخی شیراز بود. در حالیکه اغلب قرار بر طراحی و ساخت است، ما به فرهنگ سازی اعتقاد داریم. واقعیت این است که فعلاً بین ارزشهایی که ما معماران برای آنها می‌جنگیم و ارزشهای برخی سازندگان تفاوت وجود دارد.

کار غیرقانونی نشده است، کار غیرفرهنگی شاید
به هر حال به لحاظ قانونی هم مالک، هم خریدار، هم سازنده، هم حتی طراح هیچ کار غیر قانونی نکرده‌اند. کارشناس بنا را دیده است و آنرا عادی قلمداد کرده است. اگر ما معماران می‌خواهیم اینگونه آثار حفظ شوند باید خلأهای قانونی را هم پر کنیم.

۱۳۹۷/۹/۲۹ ،۰۱:۰۰:۳۲ +۰۰:۰۰۲۳ آذر ۱۳۹۷|دسته‌ها: گفتگو|