تالار کنسرت لیموژ (زنیت) | برنارد چومی سیده مرضیه طبائیان

تعداد ۱۵ سالن کنسرت «زِنیت» در کشور فرانسه وجود دارند. هر یک از آن‌ها دارای حداقل ظرفیتی برابر با ۳۰۰۰ نفر بوده و به قصد اجرای برنامه‌های موسیقی راک و دیگر کنسرت‌ها ساخته شده‌اند. از ساختمان‌های برنارد چومی که در سال‌های اخیر تکمیل شده، ساختمان زنیت در لیموژ و مرکز اداری ناحیه‌ی لیموزَنِ فرانسه می‌باشد. قرارگیری در یک سایت جنگلی خارج از مرکز شهر، سبب شکل‌گیری یک فرم لفّافه‌مانند و پویا برای زنیت گشته است.

عمده‌ی مصالح ساخت سالن شامل چوب صنوبر داگلاس و بتن است و پوشش‌ها در بدنه‌های ساختمان از ورقه‌های پلی‌کربنات سخت و صلب ساخته شده‌اند. جانمایی، طراحی و مصالح ساختمانی مورد استفاده همگی به طرز آشکاری کیفیّتِ بالای استانداردهای زیست محیطی [HQE: High-Quality Environmental standard] را دارند. کاربرد چوب به دلیل موقعیتِ جنگلیِ پروژه و تمایل کارفرما به بخشیدن گرمی به ساختمان و همچنین رواج صنعت چوب در آن منطقه، مربوط می‌گردد.

شکل‌گیری ساختمان به فرم دو پوسته، به دلیل سیرکلاسیون هوای بین آن‌ها بوده است که هم به دلایل آکوستیکی و هم حرارتی سودمند می‌باشد. برنارد چومی، بین پوسته‌ی خارجی ساخته شده از چوب و پلی‌کربنات و پوسته‌ی داخلی شکل‌گرفته از بتن و چوب، ۱۷۶۵ متر مربع فضای تردد شامل سرسرا، رمپ‌ها و دستگاه پله را طراحی کرده که به سه طبقه‌ی سالن کنسرت ختم شده و سرویس‌دهی می‌کند. بین دو پوسته‌ی ساختمان، مسیرهای حرکتی دوگانه‌ای نیز به شکل زیر طراحی شده‌اند: دو رمپ که یکی پایین‌رونده بوده و به سمت ردیف‌های شکل‌گرفته در طبقه‌ی پایین سالن کنفرانس هدایت می‌شود و دیگری، رمپِ بالارونده که به سمت ردیف‌های صندلی طبقه‌ی فوقانی حرکت می‌کند. علاوه بر آن، دو دستگاه پلّه‌ی معلق به سمت ردیف‌های فوقانی و صندلی‌های طبقه‌ی بالا گسترش یافته‌اند. طراحی انعطاف‌پذیر سالن کنسرت باعث شده بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ بیننده به‌راحتی در سالن جای بگیرند. ۴۵۰۰ جایگاه چوبی ساده در رنگ‌های مختلف تزئین و در قالب یک طرح و الگوی جادویی آراسته و سازماندهی شده‌اند. ساختمان زنیت در انتهای محوطه‌ی سایت خود دارای یک پارکینگ با ظرفیت ۱۵۰۰ ماشین بوده و در یک شیب طبیعی زمین قرار گرفته است. همکاری با میشل دِزوین طراح معروف محوطه در این پروژه، باعث شده که معماری بنا به کاربرد یک سیستم خاک و شن لایه‌بندی شده، که بر روی یک لایه سنگ آتشفشانی که از منطقه نزدیک پوی‌دوم تأمین شده‌اند، سوق پیدا کرده و مقاومت و پایداری لازم برای محوطه‌ی پارکینگ را تضمین نماید. تعداد پنج بالون بزرگ و درخشان، مناطق عمده‌ی سطح پارکینگ را نشانه‌گذاری و روشن کرده‌اند.

⇓برای دیدن تصاویر بر روی عکس موردنظر کلیک کنید⇓

Invalid Displayed Gallery

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۸:۰۵ +۰۳:۳۰ ۱۹ تیر ۱۳۹۶|معماری امروز دسته بندی ها|برچسب ها: , , , , , |
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار