بیانیه شانزدهمین دوسالانه معماری ونیز با عنوان” فضای خالی”

” فضای خالی”؛ عنوانی که برای بخش نمایشگاه‌های بین المللی شانزدهمین دوسالانه معماری ونیز انتخاب شده بر همین ضرورت تاثیرات متقابل میان جوامع و معماری متمرکز است.

“شلی مک‌نامارا” و “ایوُن فرل”، کیوریتورهای این بخش دوسالانه معماری ونیز این کانسپت پرسش برانگیز را طی بیانیه این بخش چنین تشریح کرده‌اند:

” فضای خالی” روح و حس انسانی نهفته در هسته فعالیت‌های معمارانه را توضیح می‌دهد و تمرکز خود را بر کیفیت‌های فضا قرار داده است؛ مفهومی که بر توانایی‌های معماری برای ارائه فضاهای عمومی تکیه دارد.

” فضای خالی”  ظرفیت معماری را برای جلب سخاوت‌های بیشتر و غیر منتظره در هر پروژه جشن می‌گیرد؛ حتی در خصوصی‌ترین و منحصر به فردترین شرایط. این عنوان  فرصتی را برای تأکید بر سخاوت بی اندازه طبیعت در بخشیدن نور، هوا، منابع طبیعی و انسان را نشانه گذاری می‌کند.

” فضای خالی” روش‌های تفکر، زوایای جدیدی برای دیدن جهان، و یافتن راه حل‌هایی را که معماری می‌تواند برای سلامت و شرافت هر شهروند این سیاره شکننده ایجاد کند، تشویق می‌کند.

” فضای خالی” یک فضای دموکراتیک، برنامه ریزی نشده و عام المنفعه برای ظرفیت‌های استفاده  نشده را جستجو می‌کند و به تاثیراتی می‌اندیشد که آثار معماری حتی مدت‌های طولانی بعد از  آن که معمار صحنه را ترک کرده در جامعه تداوم می‌یابد. همیان مفهومی که از آن به عنوان حیات معماری سخن می گوییم.

و بالاخره ؛ ” فضای خالی”بر آزادی تصور، فضای آزاد زمان و حافظه، اتصال با گذشته، حال و آینده ، برساختن لایه‌های فرهنگی و همنشینی بافت قدیمی و معاصر متمرکز است.

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۷:۴۰ +۰۰:۰۰۱۵ شهریور ۱۳۹۶|دسته‌ها: نقد و نظریه|برچسب‌ها: , , |