برگزیدگان سومین مسابقه ی طراحی و معماری داخلی فضاهای عمومی هنر معماری اثری از گروه معماران و طراحان رستاک

برگزیدگان در بخش طراحی و معماری داخلی فضاهای عمومی 

سومین مسابقه ی طراحی و معماری داخلی هنرمعماری


نوآوری ها و مزایای پروژه

به علت محدودیت زمانی که کارفرما برای تیم اجرایی مقرر کرده بود ، طراح می بایست در این زمان با تناسب به نوع خدمات ، کانسپتی مناسب و قوی ارائه دهد و هم از متریال سریع الاجراء و پرتابل استفاده کند و در ضمن به علت محدودیت ارتفاعی موجود در فضا و برای اینکه این محدودیت بیش از حد به دید ناظر نیاید ، از جلوی درب ورودی ، سقف به صورت پله کانی شکسته و با ارتفاع ۱۰ سانتیمتر، ۱۰ سانتی متر به پایین ترین حد خود که جلوی کانتر است می رسد ، این سقف سازی باعث تاکید بیشتری از جلوی درب به سمت کانتر گردیده است و این محدودیت ما را به سوی پوسته سازی سقف که ایده اولیه آن از پوسته بدن خرچنگ ، که یکی از غذاهای خاص دریایی این رستوران است ما را در طراحی هدایت کرد .

کاربری قبلی و فعلی بنا

 سوپر پروتئین در کابری قبلی و رستوران در کاربری فعلی میباشد .دراین طرح هیچ دخالتی در سازه قبلی و مجاورت های آن نشده است .

تاریخ بهره برداری از این رستوران ۱۵/۱۰/۱۸۳۹ می باشد .

ایده طراحی 

خالق دریا را آفرید سپس خشکی را با آن ترکیب کرد . طراحی ما در پی ایجاد ذره ای از این ترکیبات است .ایده اصلی این طرح اتصال دریا به خشکی به صورت فرمال می باشد . طراحی برای رستوران غذاهای دریایی این ایده را در ذهن ما پروراند . ایده اولیه از خرچنگ گرفته شده و به صورت انتزاعی در فرم  جداره سازی های دیواره ها طراحی شده است . دریا شفافیت و پاکی را به روح هدیه می دهد . این شفافیت را در متریال ها طراحی کردیم که تداعی کننده این احساس در بیننده باشد . روانشناسی رنگ ها تاثیری ژرف در طراحی دارد . برای ایجاد عمق در فضا از کنتراست رنگی سیاه و سفید استفاه گردید. همچنین به علت کوچک بودن فضا از خطوط گرافیکی کمک گرفته شد . رنگ قرمز (رنگ خون) طراحی شده  در فضا حیات موجودات را دو چندان می کند این رنگ از طراحی نما شروع شده و به داخل فضای رستوران کشیده می شود گویا حیات و پویایی را به رستوران هدیه خواهد داد . وجود لوورهای فلزی در طراحی نما باعث ایجاد حس احاطه فضا توسط موجودات دریایی همچنین چنگال خرچنگ بصورت فرمال می باشد . استفاده از مانیتورهای بزرگ در طراحی نما در جهت تسهیل تبلیغات این رستوران و همچنین حداکثر استفاده از متراژ کم بنای نما بوده است .

رستوران و فست فود سه برا

کارفرما: آقای ناصری

تیم طراحی معماری: حسین میرزایی، سروین به مرام ( گروه معماران و طراحان رستاک)

زیربنا:  دو طبقه ۵۰ متر مربعی

سازه ی بنا: فلزی

کاربری بنا : تجاری ( رستوران )

تاسیسات : داکت اسپیلیت جهت سرمایش و گرمایش

محل اجرا: تهران، شهرک غرب

تاریخ شروع: ۳۰ آبان ۱۳۸۹

تاریخ تکمیل: ۳۰ آذرماه ۱۳۹

تلفن: ۸۸۶۸۸۵۲۵

ایمیل: F_ DESIGN8@hotmail.com