برگزیدگان دومین مسابقه ی معماری داخلی فضاهای عمومی هنر معماری اثری از کامبیز آذرخویش ( مهندسان مشاور اورارتو)

برگزیدگان در بخش معماری داخلی فضاهای عمومی

دومین مسابقه ی معماری داخلی هنرمعماری


در طراحی ساختمان دفتر مرکزی شرکت رویا طرح داخلی، چند موضوع به عنوان عوامل تأثیرگذار در طرح نقش داشتند:

  • سرعت اجرا
  • فعالیت ساختمان
  • چارت سازمانی متنوع و تعداد پرسنل هر بخش
  • سرعت اجرا

براساس برنامه از پیش‌ تعیین شده توسط هیئت مدیره شرکت رویا، این ساختمان می‌بایست ظرف مدت ۴۵ روز به بهره‌برداری برسد. به همین خاطر برنامه‌ریزی طراحی و اجرا بر همین اساس تنظیم گردید و سعی شد در انتخاب مصالح و روش‌های اجرایی از سیستم‌های کاملاً صنعتی استفاده شود.

مصالح صنعتی علاوه بر سرعت بالا از کیفیت مناسب‌تری نیز نسبت به روش‌های سنتی برخوردار می‌باشند.

  • فعال بودن سایر بخش‌های ساختمان

یکی از مسایل بازسازی تغییرات در مجموعه‌ها، فعالیت سایر بخش‌ها و ایجاد آلودگی‌های صوتی، … می‌باشد که در این سیستم سعی شده است این آلودگی‌ها به حداقل برسد.

استفاده از سیستم‌های معماری خشک ـ سقف‌ها و دیوارهای Dry Wall، پوشش‌های کف و دیوار چسبی و … روش‌هایی هستند که با حداقل مزاحمت و سریعترین زمان می‌توان به نتایج مطلوب رسید.

  • تعداد پرسنل متنوع و متراکم در هر بخش

این شرکت دارای یک چارت سازمانی پیچیده و دارای سطوح مختلف از مدیر تا کارمند ساده و بخش‌های مختلف است که هر یک می‌بایست علاوه بر استقلال، مزاحمتی برای سایر بخش‌ها بوجود نیاورند. ضمناً یکی از بخش‌های عمده شرکت، بخش سالن نمایش(Show room)کارها بوده،که  می‌بایست همزمان پذیرای همزمان چند گروه مختلف باشد.

این مجموعه به دلیل تنوع و تعداد، آرایش بسیار پیچیده‌ای پیدا می‌کند. در طرح آن سعی شده بصورت آرایش باز اداری همراه با زون‌بندی پیش‌بینی شود که هم بتوان با تغییرات بعدی سیستم را منطبق نمود و هم هر بخشی بطورمستقل فعالیت خود را داشته باشد.

کروکی پیوست نحوه آرایش فضا بصورت مدولار از فضای کار گروهی (۴ نفر کارمند) تا اتاق کار  انفرادی (مدیریت با امکان‌پذیرایی در داخل اتاق) مشخص شده است که مبنای طراحی فضاهای اداری بوده است.

انتخاب مصالح

در انتخاب مصالح برای این فضا سعی شده است که به منظور آسایش فضای کار و مراجعین سالن نمایش کالا و کم کردن نوف زمینه (همهمه) از کف‌پوش‌هایی استفاده شود که جاذب صوت باشند، به همین دلیل قسمت عمده کفسازی‌ها از موکت‌های مخصوص فضای اداری و کفپوش‌های چرمی دیده شده است.

دیوارها تا حد امکان ساده و با پوشش کاغذ دیواری‌هایی به رنگ‌های سفید و صرفاً بافت‌دار بوده که آن نیز کمک به جذب صوت می‌نماید و کاملاً قابلیت شستشو داشته که برای نگهداری آینده بسیار مناسب است.

 

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  گزارش تصویری از برنامه ملاقات معماران برجسته در مشهد | برگزارکننده: شرکت رویا طرح داخلی

 

 

 

دفتر مرکزی شرکت رویا طرح داخلی

مهندسان مشاور اورارتو

محل اجرای پروژه : تهران

کارفرما: شرکت رویا طرح داخلی

سرپرست گروه طراحی: کامبیز آذرخویش

همکاران طراحی: سارا آذرخویش

اجرا: شرکت طراحان و بنا کنندگان زاو