برگزیدگان دومین مسابقه ی معماری داخلی فضاهای عمومی هنر معماری اثری از دفتر معماری حریری و حریری

برگزیدگان در بخش معماری داخلی فضاهای عمومی

دومین مسابقه ی معماری داخلی هنرمعماری


استودیوهای موسیقی JSM با ۳۰۰۰ متر مربع مساحت، دو طبقه از یک ساختان صنعتی در منهتن را اشغال کرده اند. طراحی باید در حوزه ای به مساحت ۱۴۰۰ متر مربع انجام می شد تا موارد زیر را در خود جای دهد: ورودی جدید و آرم شرکت، محوطه ی پذیرش و انتظار، دفاتر اداری، تالار مرکزی بزرگی برای گردهماییها و کنسرت ها، تجهیزات آشپزخانه و غذاخوری، دستشوییها، مبلمان، لوازم نورپردازی، و پلکانی برای ارتباط دو طبقه.

این فضا که ۳٫۶ متر ارتفاع، ۱٫۵ متر پهنا و ۳۴ متر درازا دارد، حاوی ضرب آهنگی در قالب یک رشته عناصر مکعبی متوالی است. این نظام در سمت دیگر فضا، در تقابل با سیستمی پرپیچ و خم از صفحات ملود یک قرار می گیرد. ضرب آهنگ و ملودی، عناصر مکعبی و صفحات خمیده، در کنار یکدیگر فضایی پویا به وجود می آورند که با پلکانی که به طبقه ی بالاتر منتهی می شود، فعالیت و انرژی بیشتری به خود می گیرد. چنین ترکیب بندی و آرایشی فضا را به شکل یک ساز موسیقی در می آورد و حرکت فرد در میان دیوارها را به حرکت صدا در درون یک ساز، مانند می کند. عنصر شاخص ورودی، آرم شرکت است که به شکل هولوگرام طراحی شده است. در اینجا وظیفه ی هولوگرام که به خودی خود یک سند نوری است، ثبت و نگهداری صدا، نور و فضاست. 

سیستم مجراهای تاسیساتی و لوله های کابلهای برق به صورت عریان و در معرض دید طراحی شده اند تا معرف محور و هدف اصلی پروژه باشند. محوطه های نمایش سازها و نیز محوطه ی کافه با ایجاد شکافهایی در سیستم دیوار خمیده به وجود آمده اند و فضاهایی کمکی برای استراحت و گپ زدن فراهم می آورند. تالار و محوطه ی کنسرت با ورقه ای فولادی تعریف شده است. سه رقم اسباب و لوازم که به صورت سفارشی طراحی شده اند، یعنی چارپایه های بلند گالیلو، میز آموبوید، و نورپردازی ابر (کلاود)، در سراسر ترانه ی این پروژه در فضاهای استراتژیک جای گرفته اند.

نام پروژه: استودیوهای موسیقی جی اس ام

طراح پروژه: گیسو و مژگان حریری ( دفتر معماری حریری و حریری)

تیم طراحی: پال برد، مارثا اسکینر، جان بنت، هری زرنیک

مهندس سازه: شرکت رابرت سیلمن

فلزکار: شرکت کرن/ راکنفیلد

عکاس: پال وارچل

کارفرما: جی اس ام

پیمانکار: شرکت یوگران

محل اجرا: نیویورک، ایالات متحد

زیربنا: ۳۰۰۰ مترمربع

تاریخ تکمیل پروژه:۱۹۹۲