پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

اعلام نتایج نهایی بخش بین المللی و نهایی جوایز طراح جوان آسیا

  جوایز طراح جوان آسیا (AYDA) اولین بار در سال 2008 توسط شرکت رنگسازی نیپون با دیدگاه پرورش نسل بعدی استعدادها به وجود آمد.این مسابقه سکویی است جهت الهام گرفتن دانشجویان معماری و طراحی داخلی که قصد دارند سطح مهارت های خود را از طریق ایجاد فرصت های آموزشی و همچنین برقراری ارتباط با صاحبان صنایع کلیدی و معماران پیشگام بالا ببرند .

  بدین طریق AYDA یک جامعه از معماران حرفه ای و طراحان داخلی ، جوامع صنعتی ، با همکاری دانشکده های معماری ، فارغ التحصیلان و دانشجویان طراحی به وجود آورده است . این مسابقه از آن پس رشد نموده و امروزه به عنوان یکی از بزرگترین جوایز طراحی در آسیا در میان 16 کشور خود را به ثبت رسانده است (کشور های مالزی ، سنگاپور ، تایلند ، فیلیپین ، اندونزی و ویتنام ، هنگ کنگ ، پاپوآگینه نو ،چین ، ژاپن ، ایران ، پاکستان ، بنگلادش ، هند ، تایوان ، سریلانکا .)

  در طول سال ها هزاران دانشجوی طراحی جوان با استعداد را ، با ایجاد موقعیت های برقراری ارتباط با سخنرانان و داوران سرشناس در صنعت طراحی تحت تاثیر قرار داده است ، شرکت کنندگان در این مسابقه علاوه بر اخبار و اطلاعات دست اول این صنعت ، تصمیم های شخصی و آموزش های ارتقا مهارت را از طریق کارگاه های آموزشی مختلف و سخنرانان با تجربه به دست می آورند و از تجربیات همسالان برون مرزی خود نیز بهره می برند .

 

 

 مراسم اعلام برندگان و اهدا جوایز مسابقه طراح جوان آسیا برای اولین بار در ایران همزمان با دهمین دوره این مسابقه در آسیا  در 27 دی ماه 96 در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با حضور سام صانعی مدیر عامل شرکت رنگسازی نیپون و ایرانیان که عامل برگزاری این مسابقه برای اولین بار در ایران بودند، ،” گلدیس گو” مدیر کل گروه نیپون مالزی (بنیان گذار این مسابقه در آسیا ) ، هیات داوران ، و جمعی از شرکت کنندگان در اولین دوره از مسابقات طراحان جوان آسیا در ایران برگزار شد .این مسابقه با هدف ارائه طرح های خلاق و نو آور دانشجویان در طراحی ساختمان های مختلف با کاربری های متفاوت برای آیندگان با شعار ” تو برای فردا “با شرکت جمعی از دانشجویان رشته ی معماری برگزار شد و از بین 50 طرح ارسال به دبیرخانه این مسابقه ، 15 طرح انتخاب و در این مراسم از ایشان تقدیر و به نفرات اول تا سوم این مسابقه جوایزی اهدا شد .

 

 

بخشی از سخنرانی جناب آقای سام صانعی مدیر عامل شرکت رنگسازی نیپون و ایرانیان عامل برگزاری مسابقه جوایز طراح جوان آسیا برای اولین بار در ایران:

 



مسابقه طراحان جوان آسیا مکانی برای نمایش استعداد های دانشجویان معماری ماست. امروزه استعدادهای زیادی به خصوص در میان جوانان ما وجود دارد.

امروز با دیدن جوانان متعهد در دنیا بسیار خوش بین هستم.اگر قرار است که ما حیاتی ترین مسائل 10 سال آینده و پس از آن را حل کنیم ناچاریم بر موج حرکات جوانان و جامعه کارآفرین های جوان سوار شویم. چرا که آنها با بهره مندی از قدرت خلاقیت قادرند شرایط را برای پذیرش تغییرات اجتماعی آماده سازند.

بنابراین مسئولیت ماست که جوانان را تشویق و ترغیب کنیم برای آینده بهتر.

ما افتخار می کنیم که برای اولین بار این مسابقه را که سابقه ای 10 ساله در آسیا دارد ، در ایران برگزار کردیم .موضوع مسابقه امسال تو برای برای فرداست. به کار گرفتن توانایی های جوانان امروز و ایده های خلاق جدید برای زندگی و رفع نیازهای آیندگان چالش این مسابقه است.

رمز موفقیت در خلاقیت است و برای توسعه آن مشارکت لازم است. دولت ها، کسب و کار ها ، جوامع شهری و آکادمی ها باید در جهت یافتن راه حل های موثر و پایدار منطقه ای ، ملی و جهانی با یکدیگر همکاری نمایند.

 

حضور برنده اولین دوره AYDA  ایران در مراسم بین المللی در کشور مالزی

 

 

شهاب طهماسبی برنده اولین دوره مسابقه AYDA در ایران برای به دست آوردن عنوان “طراح جوان آسیای سال”ASIA YOUNG DESIGNER OF THE YEAR”  با برندگان سایر کشورهای شرکت کننده، در کشور مالزی ،رقابت کرد.

 

 

مراسم اهدا جوایز دومین دوره مسابقه دانشجویی طراح جوان آسیا(AYDA) در ایران همزمان با یازدهمین دوره این مسابقه در آسیا، در روز 97/9/16  در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ موزه نیاوران برگزار و طی آن برگزیدگان این دوره معرفی و جوایز خود را دریافت نمودند.

طی برگزاری جلسه داوری و پس از بررسی اجمالی 100 طرح ارسالی به دبیرخانه، 10 طرح برگزیده بدون اولویت انتخاب و در این مراسم از ایشان تقدیر شد.

و سرانجام با رأی نهایی داوران رتبه های اول تا سوم اعلام و جوایز اهدا گردید.

رتبه اول: جواد جولایی (اصفهان)

رتبه دوم: احسان رجبی(تهران)

رتبه سوم مشترک: جواد زارع (ساری)

رتبه سوم مشترک: علی رام (هرمزگان)

 

 

 

شایان ذکر است جواد جولایی به عنوان نفر برگزیده در ایران طی این مراسم ضمن شرکت در نشست هایی با حضور معماران و طراحان داخلی سرشناس بین المللی در کشور سنگاپور ، با برندگان کشور های شرکت کننده برای به دست آوردن جایزه بین المللی رقابت نمود. در ادامه به مراسم داوری و اهدا جوایز بین المللی می پردازیم.

 

مراسم اهدای جوایز با حضور برندگان کشور ها و داوران در سنگاپور 22 مارس 2019

 

 

شرکت رنگسازی نیپون با برگزاری یازدهمین مراسم بین المللی جوایز طراحان جوان آسیا (AYDA)،برندگان این دوره، تانای بودار(Tanay Bothara)، 23 ساله از هند، و دنگ هوو ترانگ(Dang Huu Trong) 23 ساله از ویتنام که موفق شدند در رقابت با بیش از 8400 شرکت کننده از 15 موقعیت جغرافیایی،عنوان “طراح جوان آسیای سال” را به ترتیب در رده های معماری و طراحی داخلی به دست آورند ، اعلام نمود.

هر دو برنده فرصت شرکت در برنامه جامع 6 هفته ای Design Discovery در دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد در بوستون، ماساچوست، ایالات متحده آمریکا را توسط شرکت رنگسازی نیپون به ارزش 10،000 دلار کسب نمودند.

جواد جولایی از ایران نیز با 13 فینالیست دیگر از 13 کشور مختلف در آسیا ،در مراسم داوری بین المللی در سنگاپور رقابت کرد.

هدف موضوع فعلی AYDA “FORWARD: CHALLENGING DESIGN BOUNDRIES”، ایجاد دگرگونی در صنعت طراحی بوده و طراحان مشتاق را وامی دارد که در بهبود کیفیت زندگی مردم جوامع خود، یک قدم جلوتر باشند.

این مسابقه تنها مسابقه آسیا برای معماران و طراحان جوان می باشد تا بتواند آنها را به عنوان نماد تغییر در جامعه آینده نشان دهد.

هورس پان(Horace Pan)، یکی از داورهای طراحی داخلی و بنیانگذار پانوراما بیان می کند، آثار ارائه شده در AYDA  سال جاری ، نمونه هایی از طراحی های درخشان و کاملا سنجیده هستند که مسائل مربوط به نیازهای اجتماعی را مورد توجه قرار می دهند.وی اظهار دارد داوران این مسابقه در یک موقعیت چالش برانگیز اما دلپذیر قرار داشتند و همچنین افتخار دارد که به عنوان عضوی از هیئت داوران توانسته شاهد کارهایی باشد که قابل ارزیابی بودند و تاثیر قابل توجهی در جوامع فقیر آسیا داشتند.

از نظر هورس پان ،طرح دنگ هوو ترانگ (Dang Huu Trong)، برنده جایزه طراحی داخلی،دارای گستره و تمرکز قوی بر تفکر طراحی انسان محور می باشد ، که به مسائل اجتماعی در دنیای امروز اشاره دارد.

راوی سارنگان (Ravi Sarangan)، یکی از داورهای گروه معماری و مدیر موسسه Edifice Consultants Pvt Ltd. می گوید: بسیار دلگرم کننده است  که تقریبا همه طرح ها از موقعیت جغرافیایی فراتر بوده و موضوع طراحی را از نو تفسیر کرده و تفکری خارج از چارچوب کنونی به نمایش گذاشته بودند که راه حل هایی برای حل مسائل اجتماعی با هدف ساختن جهان بهتر ارائه می داد. بعد احساسی طراحی تانای بوردا (Tanay Bothara) ، برنده جایزه معماری انقدر قوی بوده که توانسته اصالت هنر معماری را به خوبی به نمایش گذارد.

فینالیست های بین المللی منتخب این فرصت را یافتند که به دفاع از طرح های خود در مقابل داوران متخصص و حرفه ای در حوزه معماری و طراحی بپردازند.

 

 

علاوه بر مفهوم طرح های ارائه شده و قابلیت اجرای آنها، طرح های فینالیست ها بر اساس معیارهای نوآوری،سازگاری و مرتبط بودن با موضوع ، زیباشناسی و تاثیر بصری ،کاربرد رنگ و تفکر آینده نگر آن، مورد ارزیابی قرار گرفتند و به برترین ها جوایز اهدا شد که در جدول ذیل لیست اسامی آنها آورده شده است.

دسته های مختلف معماری طراحی داخلی
تاثیرگذارترین طراحی Loo Yi

مالزی

Zachary Khaw Lit Siang

مالزی

بهترین طراحی در زمینه معماری پایدار Ruangwit Veerapong

تایلند

Jenjira Thiebpetch

تایلند

جایزه رنگ نیپون Shiori Harada

ژاپن

Dang Huu Trong

ویتنام

جایزه افتخاری Prince Lu

فیلیپین

N.A.

 

 

 

هدف شرکت رنگسازی نیپون از برگزاریAYDA  تنها برگزاری یک مسابقه نیست بلکه برای استعدادهای جوان فرصت آشنایی با سایر طراحان و همسالان خود و تجربه حضور در کنار متخصصان حرفه ای و شناخته شده معماری می باشد. تمامی شرکت کنندگان اعم از طراحان جوان ،استادان راهنما و حتی داوران مهارت خود را در کنار برترین های حرفه معماری و طراحی داخلی ارتقا می دهند و از آنجایی که AYDA  در 15 کشور مختلف در آسیا برگزار می گردد ، شرکت کنندگان فرصت کسب تجربه و شناخت بهتر فرهنگ و هنر معماری کشورهای دیگر را پیدا می کنند.

 

 

 

                               

نمایش آثار طرح برگزیده در ایران (فینالیست بین المللی)

 

طرح برنده بین المللی در بخش معماری

(شیت های تانای بودارا )

۱۳۹۸/۲/۶ ،۰۲:۳۱:۲۲ +۰۰:۰۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸|دسته‌ها: گزارش|