اصول طراحی هتل (عناصر فضایی: اتاق‌ها، سوئیت‌ها، حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی) الناز رحیمی و راحله حسینی

اتاق خواب‌ها

هتل‌ها انواع مختلفی از پذیرایی و خدمات از جمله اتاق خواب، سوئیت، واحدهای خدمات غذایی و آپارتمان‌هایی که از خدمات هتل استفاده می‌کنند ارائه می‌دهند. اندازه و تعداد تخت‌ها ،ابعاد و طرح اتاق‌ها را تعیین می‌کند. مثلاً هر تخت یک نفره ۲۰۰×۱۰۰ سانتی‌متر، تخت دونفره ۲۰۰×۱۵۰ سانتی‌متر، تختخواب دونفره با اندازه‌ی بزرگ ۲۰۰×۱۶۵ سانتی‌متر یا تخت خواب دونفره با اندازه‌ی بسیار بزرگ ۲۰۰×۲۰۰سانتیمتر. اتاق‌ها باید دارای قسمتی برای نشستن با صندلی، میز، تلویزیون، یخچال و محوطه‌ای برای گذاشتن چمدان باشند.

  1. یک ستاره: کیفیت وسایل و امکانات رفاهی اتاق باید در حد قابل‌قبول باشد. اتاق با وسایل کاربردی با هدف ایجاد راحتی برای مهمان، تجهیز شده باشد. تزئین اتاق و تناسب آن خیلی مهم است. معمولاً وسایل جمع‌وجور ولی کارا می‌تواند در ایجاد راحتی مؤثر باشد. وسایل سبک و راحت در خدمت مهمانان بوده و در عین حال قابلیتی بیش از وسایل خانگی دارند. این وسایل را می‌توان با نظر کارشناس هتل تهیه کرد. هر اقدامی که منجر به کاهش سر و صدا شود مثلاً کفهای کم‌سروصدا یا استفاده از وسایل برقی بی‌صدا مانند یخچال و پنکه‌های کم‌صدا باید انجام شود.
  2. دو ستاره: وسایلِ هماهنگ ولی ساده، قابل قبول است. دیوارهای مناسب و دارای تابلوهای نقاشی است، استفاده از تابلو در جاهای مناسب به‌خصوص روی دیوارهای خالی؛
  3. سه ستاره: وسایل با کیفیت خوب، زیبا و چیدمان درست که با یکدیگر هماهنگ و متناسب باشند. استفاده از وسایل مرغوب در تجهیزات اتاق و اتصالات و تزئینات. باید با استفاده ازپنجره‌های دو جداره و دیوارهای ضخیم‌تر، از ورود سروصدای مزاحم جلوگیری کرد، مگر آنکه هتل در محیطی کاملاً آرام و بی‌سروصدا قرار داشته باشد.
  4. چهار ستاره: کیفیت بسیار خوب با استاندارد عالیِ وسایل و تناسب در تزئین اتاق. تزئین دیوارها و پوشش آن‌ها باید از کیفیت بسیار خوب برخوردار باشد. استفاده از وسایلی با کیفیت بسیار خوب نشان‌دهنده‌ی سطح بالای یک هتل چهار ستاره است.
  5. پنج ستاره: وسایل سنگین اتاق باید با بهترین کیفیت یا از وسایل عتیقه ولی سالم، یا از بهترین وسایل چوبی وشیشه‌ای انتخاب شوند. در هر صورت نمای داخلی اتاق از هر نظر باید بدون نقص و مجلل باشد. وسایل ساده‌ی اتاق با بهترین کیفیت و طراحی زیبا و چیدمانی که سبک خاص و کلی مرکز اقامتی را نشان می‌دهد طراحی می‌شوند. برای اینکه سروصدای داخل و خارج از اتاق به حداقل برسد، می‌توان از شیشه‌های دوجداره استفاده کرد و نیز با استفاده از وسایل ساختمانی، امکان جذب سروصدای راهروها را در اتاق و سالن به حداقل رساند.

ابعاد و اندازه‌ی اتاق

در هتل یک‌ستاره اتاق در ابعاد قابل قبول نمی‌تواند مساحتی کمتر از ۹ متر مربع داشته باشد. راحتی مهمان برای حرکت کردن در اتاق بسیار مهم است. برای ارزیابی قابل قبول بودن اندازه‌ی اتاق، باید فضای قابل استفاده‌ی اطراف وسایل را در نظر گرفت. نباید هنگام حرکت مانعی وجود داشته باشد. اتاق‌های خانوادگی باید جادارتر و بزرگتر باشند. درها و کشوها باید کاملاً راحت باز و بسته شوند. پیش‌آمدگی‌های شیبدار و سقف‌ها نباید به قسمت‌های اصلی اتاق لطمه‌ای وارد کنند.

وسایل باید طوری در اتاق خواب چیده شود که استفاده‌ی عملی از آن‌ها میسر باشد؛ استفاده‌ی راحت و آسان از وسایل، بی‌آنکه لازم باشد مثلاً وسایلی مانند تلویزیون یا سینی چای جابه‌جا شوند. در هتل‌های سه‌‌ستاره به بالا همه‌ی اتاق‌خواب‌ها با فضای کافی و ارائه‌ی خدمات لازم طراحی می‌شوند. همه‌ی اتاق خواب‌ها فضای کافی برای خدمات داخل اتاق را دارند. در هتل‌های مجلل داشتن تراس و بالکن در فضای باز به شکلی که مهمان بتواند از آن استفاده کند، در ارزیابی امتیازات مؤثر خواهد بود.

گرمایش، سرمایش و تهویه‌ی هوا

درجه حرارت باید مناسب و به گونه‌ای باشد که مهمان بتواند آن را کنترل کند. وسایل گرمایش و سرمایش مورد استفاده باید تمام اتاق را پوشش دهد و ایمن، بی‌سروصدا و مناسب باشد. استفاده از کولر گازی و سیستم  تهویه‌ی مطبوع برای هتل‌های سه‌ستاره به بالا الزامی است.

کیفیت عناصر داخلی اتاق خواب

پنجره‌ها: در کلیه‌ی هتل‌ها باید حداقل یک پنجره برای ورود نور طبیعی و جریان هوا برای هر اتاق وجود داشته باشد. پنجره‌ها باید نسبت به اندازه‌ی فضای اتاق مناسب بوده و راحت باز و بسته شوند. ایمنی پنجره‌های طبقه‌ی اول (و درهای ایوان) باید در هنگام باز بودن پیش‌بینی شده باشد (امکان ورود برای افراد از پنجره ممکن نباشد). پنجره‌ی تمام اتاق‌ها باید طوری باز شود که سر یا بدن میهمان با آن برخورد نکند. پنجره‌های مشرف به خیابان  باید شیشه‌ی دوجداره داشته باشند. در جایی که پنجره‌ها بسته هستند، دستگاه تهویه‌ی هوا باید کار کند. اگر برخی از اتاق‌ها مشرف به نورگیر بزرگ داخلی باشد، پنجره‌ی اتاق به سمت نورگیر قابل‌قبول است، اما مساحت نورگیر نباید کمتر از ۱۲ متر مربع باشد. پنجره‌ای که باز می‌شود، حتماً باید توری داشته باشد.

پرده‌ها: پرده‌های ضخیم برای همه‌ی پنجره‌ها الزامی است تا هم حریم حفظ شود و هم در صورت تمایل مهمان، از ورود نور به داخل اتاق جلوگیری شود. درهای اتاق‌ها نباید دارای کتیبه‌ی شیشه‌خور باشند، اگر چنین حالتی وجود دارد، نصب پرده‌ی ضخیم برای حفظ حریم اتاق الزامی است. پیش‌بینی اتاق مهمان در طبقه‌ی اول صحیح نیست، اما در صورتی که وجود دارد، ایجاد حریم مطمئن از طرف پنجره‌ها با نصب توری یا کرکره الزامی است. پارچه‌ی پرده‌ی مورد استفاده، محکم، با آستر یا بدون آستر است. می‌توان از محصولات محلی برای پرده‌ها استفاده کرد. پرده‌ها باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشند تا طول و عرض پنجره را کاملاً بپوشانند.

کفپوش: در همه‌ی اتاق‌ها باید کفپوش مناسب وجود داشته باشد. استفاده از قالیچه یا موکت مرغوب قابل قبول است. در صورت استفاده از سنگ یا سرامیک و مانند آن، رنگ آن‌ها باید روشن باشد و نظافت و پاکیزگی آن به راحتی انجام شود. در این صورت قسمت‌هایی از کف باید با قالیچه یا موکت مرغوب یا کفپوش‌های تزئینی پوشیده شود.

مبلمان: ۱٫ یک ستاره: میز آرایش یا مشابه آن (برای کنسول یا میز) باید فضای کافی برای گذاشتن وسایل  و نیز آینه‌ی متصل به آن وجود داشته باشد. پریز جداگانه‌ای در کنار آن نصب شده باشد. ( ولتاژ برق مصرفی ۲۲۰/۱۱۰ ولت مشخص شده باشد). آینه‌ی قدی با اندازه‌ی مناسب و در جای مناسب لازم است تا مهمان بتواند از سرتا پای خود را ببیند. پاتختی برای هر فرد در نظر گرفته شود. صندلی به جای پاتختی قابل قبول نیست. کمد لباس یا جالباسی با چوب‌رختی‌های مناسب (سیمی نباشد) برای هر فرد پیش‌بینی شود. تو رفتگی دیوار هم قابل قبول است، اما نه پشت دری یا قلاب‌های آویخته از دیوار. کشوهای مناسب که راحت حرکت می‌کنند و سطح صافی دارند نیز برای هر فرد لازم است.

وسایل  نشستن در اتاق: اتاق یکنفره یک صندلی؛ اتاق دو تخته یا دارای تخت دونفره، دو صندلی یا یک صندلی و یک عسلی. در هرصورت تعداد صندلی‌ها باید متناسب با ظرفیت اتاق باشد. دسترسی به صندلی و نشستن روی آن آسان و راحت باشد. صندلی‌ها باید مناسب، زیبا و متناسب با اندازه‌ی اتاق باشند.

  1. دو ستاره: میز آرایش و میز تحریر فراهم شود. صندلی دارای کف و پشتی روکش‌دار باشد، با دسته یا بدون دسته و متناسب با سایر وسایل درون اتاق.
  2. سه ستاره: میز آرایش و میز تحریر، جای قرار گرفتن زانو داشته باشد. اتاق یک‌نفره یک صندلی راحتی، اتاق دو تخته یا دارای تخت دونفره دو صندلی راحتی یا یک صندلی راحتی و یک صندلی معمولی. صندلی راحتی باید محکم و راحت باشد و کفی و پشتی آن روکش داشته باشد. صندلی‌های اتاق کنفرانس و صندلی‌های ناهارخوری برای اتاق قابل قبول نیست. باید توجه شود که صندلی مخصوص میز تحریر تهیه شود.
  3. چهار ستاره: روی میزها باید جادارتر بوده و فضای بیشتری داشته باشد. میز ناهارخوری مناسب پیش‌بینی شده باشد تا ارائه‌ی خدماتی از قبیل خدمات اتاق امکان‌پذیر شود. سایر متعلقات آن از قبیل صندلی و رومیزی نیز وجود داشته باشد. اندازه‌ی میز را می‌توان متناسب با اندازه‌ی اتاق در نظر گرفت تا از آن به عنوان میز ناهارخوری هم استفاده شود. پیش‌بینی فضای مناسبی در اتاق برای جاسازی کمد الزامی است.

وسایل نشستن در اتاق: اتاق یک‌نفره یک صندلی راحتی، اتاق دو تخته یا دارای تخت دو نفره دو صندلی راحتی. به هرجهت صندلی محکم پشت میز تحریر و یک صندلی راحتی هم قابل قبول است. عسلی قابل قبول نیست. در صورتی که قرار است صندلی‌ها در هنگام غذا خوردن نیز مورد استفاده قرار گیرند، باید اندازه و ارتفاع مناسبی داشته باشند.

  1. پنج ستاره: میز و پاتختی موجود در اتاق باید از جنس مرغوب و مجلل باشند به طوری که به ایجاد فضایی زیبا در اتاق کمک کنند. جارختی بزرگ و مناسب با نورپردازی مستقل وجود داشته باشد. استفاده از تورفتگی برای آویزان کردن لباس قابل‌قبول نیست.

وسایل نشستن در اتاق: اتاق یکنفره یک صندلی راحتی و یک صندلی میز تحریر؛ اتاق دو تخته یا دارای تخت دو نفره، دو صندلی راحتی و یک صندلی میز تحریر. صندلی‌ها با سبک اتاق خواب هماهنگ و در عین حال محکم باشند. پارچه‌ی کف و پشت صندلی هماهنگ باشند.

یخچال: وجود یخچال در هتل‌های یک و دو ستاره اختیاری است، اما در هتل‌های بالاتر وجود یخچال متناسب با تزئینات درون اتاق و آب‌میوه‌های متنوع و سایر اقلام مورد نیاز مهمان در یخچال ضروری است.

تلویزیون: در هتل‌های یک ستاره تلویزیون در اتاق خواب اختیاری، اما در لابی هتل اجباری است. در هتل‌های درجه‌ی بالاتر وجود تلویزیون با کنترل از راه دور و با اندازه‌ی قابل قبول (مثلاً بزرگتر از ۱۴ اینچ) باید در اتاق موجود باشد.

سوئیت‌ها

وجود سوئیت در هتل‌ها تا سه ستاره اختیاری است، اما در هتل چهار و پنج ستاره باید حداقل % ۱۰ تعداد اتاق خواب‌ها باشد. سوئیت باید شامل فضای جداگانه‌ی نشستن باشد که حداقل با یک طاق یا درگاهی از اتاق خواب جدا شود. فضای نشستن و فضای اتاق خواب از نظر اندازه باید کافی و متناسب باشد. سوئیت‌ها باید سرویس بهداشتی متصل داشته باشند (منظور از سرویس بهداشتی حمام، توالت و دستشویی است). اتاق بزرگی که فضای خواب و نشیمن در آن جدا نشده باشد، سوئیت خوانده نمی‌شود.

حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی

در هتل‌های یک ستاره ۷۵ درصد و در هتل‌های درجه‌ی بالاتر تمام اتاق خواب‌ها باید دارای سرویس بهداشتی متصل باشند. در مورد هتل‌های یک ستاره که برخی از اتاق‌ها فاقد حمام و توالت متصل یا خصوصی هستند، باید حداقل یک حمام یا دوش و حداقل یک توالت در تمام مدت برای هر ۸ نفر مهمان این گونه اتاق‌ها در هر طبقه آماده باشد. دسترسی به حمام از طریق محوطه‌ی عمومی (مثل لابی، پذیرش و حیاط خلوت) قابل قبول نیست. تعداد توالت‌ها در فضاهای عمومی به تناسب تعداد مهمانان و ظرفیت این فضاها تعیین می‌شود. کفپوش حمام‌ها باید از جنس سنگ، کاشی، سرامیک حمام یا کفپوش‌های مخصوص حمام باشد. در هر صورت کفپوش باید به راحتی تمیز شود و سطح آن لغزنده نباشد. در طراحی حمام‌ها باید به مواردی مانند نحوه‌ی تهویه، گرمایش، نورپردازی و جانمایی وسایل داخل حمام و موارد این چنینی دقت شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  تجلیل از علی اکبر صارمی در همایش معماری امروز | هنر معماری