پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

استادیوم گرین پوینت

معماری از دفتر معماری گِرکان، مارگ و شرکا (جی‌­اِم‌­پی)
متن از گِرکان، مارگ و شرکا
کِیپ تاؤن، آفریقای جنوبی

مناطق مسکونی استادیوم گرین پوینت را احاطه کرده‌اند، و نزدیک ناحیه‌ی اداری مرکزی شهر کیپ تاؤن است، که اکنون جاذبه‌ی توریستیِ اصلی شهر به شمار می‌رود.

کانسپت طرّاحیِ پروژه با نیازهای کاربردی محض ترکیب شده است. این ایده برای تماشاچی‌ها سازه‌ای منطقی و در عین حال حسّی را فراهم کرده است، و در داخل استادیوم نیز جوّی فوق‌العادّه عالی ایجاد می‌کند ــ خواه برای مسابقات فوتبال و راگبی، و خواه برای برگزاری کنسرت. استادیوم گنجایش ۶۸,۰۰۰ نفر را دارد که در سه تایِـر (tire) سامان یافته است. راهروهای دسترسی وسیع در طبقات ۲ و ۶ از «لابی‌های» دور آرِنا، به تماشاچیان امکان می‌دهند که به‌راحتی حرکت کنند ــ مکانی برای مکثی کوتاه و حرکت آسان به هر نقطه‌ی دلخواه از استادیوم. میدان بازی (the pitch) از «لابی‌ها» قابل رؤیت است. «لابیِ» بالایی در ارتفاع ۲۵ متری نمایی پانورامیک به سمتِ منطقه‌ی گرین پوینت، شهر کیپ تاؤن و اقیانوس دارد.

شاه‌تیرهای خرپای فولادی روی کابل‌های حمّال، هسته‌ی مرکزی سقف را تشکیل داده‌اند که در دو طرف روکش شده‌اند. سقف که مساحتی برابر ۳۶,۰۰۰ متر مربّع دارد، از شیشه‌ی لمینیت پوشیده شده است. حلقه‌ی داخلی به قطر ۱۶ متر از شیشه‌ی شفّاف ساخته شده تا میدان بازی نور طبیعی را به حدِّ وفور دریافت کند؛ این در حالیست که نواحیِ خارجی که با شیشه پوشیده شده، لعاب داده شده‌اند تا از اتلاف حرارت جلوگیری کرده و جلوی عبور نور مستقیم را تا %۸۰ بگیرد.

قسمتِ تحتانی سازه‌ی سقف، مشابه نماها، با غشای مات پوشیده شده‌اند، که نه تنها تأسیسات فنّی را می‌پوشاند، بلکه عایق صدا نیز هست.

سیستم صوتی (بلندگوها)، نورافکن‌ها و سیستم نورپردازیِ استادیومْ درونِ سقفْ کار گذاشته شده‌اند. به‌رغم وزن ۴,۵۰۰ تُنیِ شیشه‌ها، سقف در مقایسه با سقف‌هایی در این ابعاد، هنوز سازه‌ای سبُک‌وزن به‌شمار می‌رود.

نمای استادیوم به‌شکل غشایی متشکّل از پروفیل‌های افقیْ طرّاحی شده است. سیلوئتِ موج‌دارِ استادیوم آن را به یک تندیس شفّاف در ابعاد بزرگ مبدّل ساخته است. این غشا یک نوع شیشه‌ی نیمه‌شفّاف با پوشش نقره است، که سازه‌ی حمّال بار را مانند نقابی پوشانده است، در حالی که امکان انداختن نیم‌نگاهی به درون را فراهم می‌سازد. با شرایط آب و هواییِ مدام در حال تغییر کِیپ تاؤن، این نقاب با توجّه به میزان نور و انعکاس آن و حال و هوای هر روز، تغییر می‌کند: سفید و سبُک در روزهای روشن تابستان، و خاکستری و گرفته در روزهای طوفانی زمستان. هنگام غروب، تابشی قرمزرنگ سراپای استادیوم را می‌پوشاند. شب‌هنگام، مانند یک فانوس چینی می‌درخشد، و درون خود را نشان می‌دهد.

⇓برای دیدن تصاویر بر روی دکمه زیر کلیک کنید⇓

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۱۰ +۰۰:۰۰۱۲ تیر ۱۳۹۶|دسته‌ها: آموزش|برچسب‌ها: , , , , , |