پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

استادیوم نلسون ماندلا

معماری از دفتر معماری گِرکان، مارگ و شرکا (جی­‌اِم‌پی)
متن از گِرکان، مارگ و شرکا
بندرِ الیزابت، آفریقای جنوبی

این استادیوم، به‌عنوان یک ساختمان آزادایستا، روی یک سکّوی مرتفع در مجاورت دریاچه، در مرکز توپوگرافیِ به‌نرمی در حال حرکتِ پارک واقع شده است. استادیومْ به‌شکل گُلی از زمین روئیده است که با انعکاسش درون آب تصویری منحصر به فرد عرضه می‌کند.

هندسه‌ی سقف به وضعیّت محلِّ قرارگیری بنا «دوخته» شده، و جمعیّت داخل را نه تنها از تابش مستقیم خورشید، بلکه بالأخص در برابر وزش بادهای شدید منطقه محافظت می‌کند. طرّاحی متمایزِ سقفْ نتیجه‌ی ترکیب‌های متفاوت قرارگیری شاه‌تیرهای روکشی و پوسته‌ی سقف است که در فاصله‌ی بین آن‌ها کشیده شده. استفاده از یک کابلِ بالاییِ خارجی با یک تیزه‌ی (ridge) مُرتفع، به شاه‌تیرها ظاهری نمایشی‌تر داده است. ناحیه‌های دارای غشای PTFE در فضاهای بینابینی با کابل آبْرو بام (valley cable) به دو بخش تقسیم شده، که اُلگوی تویزه‌شکلی (rib shape) پدید آورده که با استفاده‌ی متناوب از مواد، تقویت نیز شده است.

پوشش آلومینیومی سهمی‌وار سه‌تایی (triple parabolic) شاه‌تیرها در قسمت‌های پایین‌تر بُرش خورده، که درجه‌های مختلفی از شفّافیّت را عرضه می‌کند که با وجود آن قسمت‌های VIP نمایی فوق‌العادّه از پارک، دریاچه، و دریا را خواهند داشت در حالی که مقدار کافی از نور خورشید هم به داخل راه می‌یابد.

در لبه‌ی داخلی سقف، یک تیرچه لبه‌ایِ محاطی، نوک شاه‌تیرها را طوری به هم متّصل کرده که سکّویی برای تجهیزات فنّی به‌وجود آورَد. در اینجا، فضایِ دسترسی برای انجام عملیّات تعمیر و نگهداری، نورافکن‌ها و سایر تأسیساتْ در بالای غشای سقف واقع شده‌اند. به همین خاطر، تأسیسات جایگاه تماشاچیان به تجهیزات آکوستیک و ایمنی کاهش یافته و در درون سازه‌ی سقف کار گذاشته شده است.

استادیوم دو تایر دارد که تایر پایینی عمیق‌تر به‌شکلی سهمی‌وار به‌نرمی به سمت بالا حرکت می‌کند. این تایر، در میانه‌ی ارتفاعْ گشودگی‌هایی دارد که مستقیماً به گالری‌های بیرونی راه دارد. مسیرهای رفت و آمد داخلی امکان دسترسی بازدیدکنندگان به همه‌ی ناحیه‌های خدماتی و نیز مکانی را برای رفع خستگی فراهم می‌کند.

دسترسی به بقیّه‌ی ردیف‌های تایر بالایی از طریق راه‌پلّه‌های مورّب صورت می‌گیرد. در حالی که سادگی هندسیِ سازه‌ی اصلی نشان‌دهنده‌ی وضوحی نرم و آرام است، جایگاه مدوّر تماشاچیان بهینه‌ترین نمای ممکن از میدان بازی را ارائه می‌کند و خلق حال و هوایی بسیار پُرهیجان را تضمین می‌کند.

⇓برای دیدن تصاویر بر روی دکمه زیر کلیک کنید⇓

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۰۹ +۰۰:۰۰۱۲ تیر ۱۳۹۶|دسته‌ها: آموزش|برچسب‌ها: , , , , , , |