پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

استادیوم موزِس مابهیدا

معماری از دفتر معماری گِرکان، مارگ و شرکا (جی‌اِم‌پی)
متن از گِرکان، مارگ و شرکا
دوربان، آفریقای جنوبی

استادیوم موزس مابهیدا روی یک سکّوی مرتفع، در پارک ورزشی مرکزی، در ساحل اقیانوس هند واقع شده که دسترسی به آن از شهر و ایستگاه از طریق یک رشته پلّکانِ عریض صورت می‌گیرد. یک طاق به ارتفاع ۱۰۵ متر بر فراز استادیوم قرار گرفته که حکم یک شاخص را در منطقه دارد، چراکه از فاصله‌ی زیاد قابل رؤیت است. ورودی اصلی در انتهای جنوبی پارک طویل ــ ۵/۱ کیلومتر ــ ولی کم‌عرض به شکل نمادین دروازه‌ی استادیوم به طرف شهر است، و فُرم آن از انشعاب طاقی عظیم شکل گرفته است. از اینجا، نمایی پانورامیک از شهر و اقیانوس هند دارید. طاقی، به‌سانِ پرچمی حضور استادیوم جدید را اعلام می‌کند، و آن را به یک آیکون جالب توجّه در خطِّ افقِ شهر دوربان تبدیل می‌کند؛ این ساختمان توسّط جمعیّت چندنژادی شهر به صورت یک رنگین‌کمان وحدت‌بخش تأویل می‌شود و، اگر از بالا دیده شود، بازنمایی پرچم آفریقای جنوبی است.

برای جام جهانی ۲۰۱۰، استادیوم مجهّز به صندلی برای ۷۰,۰۰۰ نفر شد. بعد از اتمام مسابقات، این تعداد به ۵۶,۰۰۰ نفر کاهش یافت، امّا این امکان همواره وجود دارد که در صورت نیاز تا سقف ۸۵,۰۰۰ نفر افزایش یابد. ساختمان شرایطی عالی را در اختیار تماشاچیان، خبرنگاران، و مهم‌تر از همه، ورزشکاران، قرار می‌دهد: با امکانات VIP ، آتریوم‌هایی «رئیس جمهور» و «اقیانوس» (هر دو با بیش از پنج طبقه ارتفاع)، اتاق‌های کلاب و ۱۳۰ جایگاه ویژه برای تماشاچیان.

شکل جام‌مانند استادیوم نتیجه‌ی کُنشِ متقابل سازه‌ی سقف مدوّر با هندسه‌ی سه شعاعیِ (triple radius) آرِنا است. طاقی عظیم، وزن سقف غشای داخلی را حمل می‌کند. غشای سقف که پوشش ETFE دارد اجازه‌ی عبور %۵۰ نور خورشید را می‌دهد، در عین حال که سایه نیز تولید می‌کند.

ورق‌های پوسته‌ی بُرش‌خورده‌ی نما به طرف لبه‌ی بیرونی سقف بالا می‌روند، و نمایش زیبایی از سایه‌روشن را خلق می‌کنند و امکانِ دیدنِ نماهایی جزئی از درون استادیوم را فراهم می‌سازند؛ این باعثِ بخشیدن احساس سبُکی به بنا می‌شود. ورقه‌های پوسته‌ی بُرش‌خورده‌ی نما در برابر باران‌های سیل‌آسای منطقه، بادهای شدید و نور مستقیم خورشید، نیز حفاظ ایجاد می‌کند.

⇓برای دیدن تصاویر بر روی دکمه زیر کلیک کنید⇓

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۰۹ +۰۰:۰۰۱۲ تیر ۱۳۹۶|دسته‌ها: آموزش|برچسب‌ها: , , , , , , , |