پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

استادیوم ساکر سیتی (شهر فوتبال)

معماری از بوگرتمان اربن اج + شرکا

متن از بوگرتمان اربن اج + شرکا

ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی

سازه‌ی بتُنی موجودِ استادیوم و تایر بالایی آن از دو طرف طوری گسترش یافتند که کلِّ میدان بازی را احاطه کند. دیواره‌ی پایینیِ موجود از نو با بتُنِ درجا ساخته شد تا خطوط چشم‌انداز و پُرطرفدارترین صندلی‌های استادیوم تا حدِّ قابل توجّهی بهبود یابند. دسترسی به جایگاه‌های اصلی و تایر بالایی از طریق یک رمپِ بتُنیِ سه‌بعدی صورت می‌گیرد. طبقات جایگاه اصلی در هر گوشه آسانسورهای مُجزّا و لابیْ پلّکان جداگانه‌ای برای ورودی VIP دارند.

نمای ظرف‌مانند استادیوم از پانل‌های بتُن تقویت‌شده‌ی فیبری ساخته شده، که با ۸ رنگ و دو نوع بافت به کار رفته در آن یادآور «کالاباش» است. این رنگ و بافت، یک گرادیانِ رنگی ایجاد می‌کند، طوری که رنگ‌های تیره در پایین نما و رنگِ ماسه‌ایِ روشن در بالا، در محلِّ تقاطع نما با پوشش سقف، قرار گرفته‌اند. این یادآور پروسه‌ی آتش‌دادن ظرف سفالی آفریقایی است. نمای «کالاباش» با ستون‌های بتُنی سه‌بعدیِ خمیده حمل می‌شود که خروج از مرکز افقیِ آن نسبت به پایه، به ۵/۶ متر می‌رسد. سازه‌ی بتُنی تا ۱۴ متر بالاتر از سطح سکّو ارتفاع دارد، که از آنجا سازه، به شکل فولاد ساختمانی تا خرپای بزرگ حلقه‌ای گسترش می‌یابد.

سقف بالایی، که به‌شکل طرّه‌ای، از خرپای حلقه‌ای عظیم به بیرون آمده، با پوششِ ETFE و به رنگی شبیه به ماسه‌ی معدنی پوشیده شده. پایین خرپاها با یک غشای مُشبّکِ ETFEی بُرش‌خورده پوشیده شده، به همین خاطر، ظاهرِ یک سقف اززیربسته‌ی نرم را پیدا کرده است. حلقه‌ی خرپاهای مثلّثی با ۱۲ میله‌ی ۴۰ متری، تحت تنشِ بسیار زیاد و نیروهای فشاری قرار دارند؛ به همین دلیل، با شمع مهارهایی به سنگِ بسترِ بنا محکم شده‌اند.

⇓برای دیدن تصاویر بر روی دکمه زیر کلیک کنید⇓

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۱۰ +۰۰:۰۰۱۲ تیر ۱۳۹۶|دسته‌ها: آموزش|برچسب‌ها: , , , , , |