پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

استادیوم‌های جام جهانی آفریقـــــای جنوبی ۲۰۱۰

استادیوم گْریـن پوینت، کِیپ تاؤن

Green Point Stadium, Cape Town

استادیوم نوسازِ گرین پوینت در یکی از نواحی پُرطرفدار شهر کیپ تاؤن واقع شده است. گنجایشِ این استادیوم، که روکشی ویژه برای کاهش سر و صدا دارد، ۶۴,۱۰۰ نفر است. منطقه‌ی گرین پوینت، که استادیوم در سال ۲۰۱۰ در آن ساخته شد، در اصل از آنچه امروز از آن باقی مانده، خیلی بزرگتر بود، و شامل قسمت عمده‌ی زمین‌های بین دریا و سیگْنال هیل می‌شد، که از مرکز شهر تا سی پوینت (Sea Point) را در بر می‌گرفت.

استادیوم ساکِر سیتی [شهر فوتبال]، ژوهانسبورگ

Soccer City Stadium, Johannesburg

استادیوم ساکر سیتی که به‌تازگی بازسازی شده است، یکی از هُنری‌ترین و باشکوه‌ترین استادیوم‌های فوتبال در کلِّ قارّه‌ی آفریقاست. بازی افتتاحیّه‌ی جام جهانی ۲۰۱۰ در این استادیوم انجام شد.

استادیوم اوّلیّه، که به نام استادیوم اف‌بی‌اِن شناخته می‌شد، گنجایش ۸۰,۰۰۰ نفر را داشت. بعد از بازسازی با گسترشِ تایرِ (tire) فوقانی ظرفیّت استادیوم به ۸۴,۴۹۰ نـفر افزایش یافت. طرّاحیِ زمین با الهام از ظرف معروف آفریقایی موسوم به «کالاباش» ساخته شده، و جذّابیّت زیبایی‌شناسانه‌ی آن شباهنگام که چراغ‌های آن روشن می‌شوند، دوچندان می‌شود.

استادیوم نلسون ماندلا، پورت الیزابت

Nelson Mandela Stadium, Port Elizabeth

استادیومِ خلیجِ نلسون ماندلا، که در ساحلِ دریاچه‌ی نورث اِند واقع شده، اوّلین استادیومی است که در این شهر، و مناطق اطرافِ آن، به فوتبال اختصاص داده شده. این ، یکی از استادیوم‌های جدیدالاحداث جام جهانی ۲۰۱۰ است. از کلِ هشت بازی‌ای که در طول مسابقات در این استادیوم انجام شده، می‌توان به بازی رده‌بندی و یکی از دو بازیِ نیمه‌نهایی اشاره کرد. سقفِ این استادیوم طرحی منحصر به فرد و جالب توجّه، و نمایی فوق‌العادّه دارد که مُشرف است به دریاچه‌ی نورث اِند.

استادیوم موزِس مابْهیدا، دوربان

Moses Mabhida Stadium, Durban

این استادیوم در سطح بهترین‌های جهان و یک آرِنای چندمنظوره است که در منطقه‌ی ورزشی کینگز پارک واقع شده. موزس مابهیدا، که استادیوم به نامِ او است، یک سیاستمدار بود. او از سال ۱۹۷۸ تا مرگش در سال ۱۹۸۵ رهبر حزب کمونیست آفریقای جنوبی بود.

استادیوم مْبومْبِلا، نِلزپرویت

Mbombela Stadium, Nelspruit

استادیوم مبومبالا نام خود را از استانی که شهر نِلزپْرویْت در آن وقع شده، گرفته است. مبومبلا کلمه‌ای است به زبان سی‌سواتی (یکی از ۱۱ زبان رسمی در آفریقای جنوبی) که معنای تحت‌اللفظی آن عبارت است از «تعداد زیادی از افراد که در محلّی کوچک جمع شده باشند.» این استادیوم ظرفیّت پذیرش ۴۰,۹۱۱ نفر را دارد.

استادیوم اِلیس پارک، ژوهانسبورگ

Ellis Park Stadium, Johannesburg

این استادیوم که در مرکز شهر ژوهانسبورگ قرار دارد، در سال ۱۹۲۸ احداث شده، و در سال ۱۹۸۲ به طور کامل تخریب و از نو ساخته شد. گنجایش این استادیوم پس از به‌سازی در سال ۲۰۰۷ به ۶۱,۶۳۹ صندلی افزایش یافت. طرّاح این مجموعه شرکت معماران دی‌بی‌اِم (DBM Architects) و مجری طرح شرکت رین‌بو کانستراکشِن (Rainbow Construction) است. بازی اسپانیا‌ـ پاراگوئه در مرحله‌ی یک‌چهارم نهایی جام جهانی در این استادیوم برگزار شد.

استادیوم لوفتوس ورس‌فِلْد، پْرِتوریا

Loftus Versfeld Stadium, Pretoria

این استادیوم یکی از قدیمی‌ترین‌ها در آفریقای جنوبی است که در سال ۱۹۰۳ ساخته شده و در سال ۱۹۲۳ تحت نظارت شورای شهر پْـرِتوریا، نخستین سازه‌ی بتُنی به آن افزوده شد. با به‌سازی جزئیِ اعمال شده بر این استادیوم، برای مسابقات جام جهانی، ظرفیّت آن به ۴۹,۳۶۰ صندلی رسید. طرّاح بازسازی این استادیوم شرکت اینگْ‌پلَن افریکا (Ingplan Africa) است، و بازی ژاپن و پاراگوئه در مرحله‌ی یک‌هشتم نهایی در این استادیوم انجام شد.

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۱۰ +۰۰:۰۰۱۰ تیر ۱۳۹۶|دسته‌ها: آموزش|برچسب‌ها: , , , , , , |