از شوخی معنادار بهرام شیردل تا تغییر تیم داوری بدون اطلاع رسانی قبلی و برنده شدن سردبیر مهمان!: گزارشی از اعلام برندگان دهمین دوره جایزه معماری داخلی ایران برگزارکننده: مجله معماری و ساختمان

برندگان دهمین دوره جایزه معماری داخلی ایران در تاریکی عصر پنجشنبه مورخ ۱۳ مهر ۱۳۹۶معرفی شدند. این برنامه که در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در اراضی عباس آباد برگزار گردید با استقبال قابل قبول مخاطبین روبرو شده بود. مجله معماری و ساختمان بدون حمایت دولتی توانسته است که کشتی جایزه معماری داخلی و تقدیر از یک معمار معاصر(حداقل یکبار در سال) را به دهمین دوره برساند. این مهم در کشور ما که نظام اقتصادی دولتی در آن حکم فرما است جای بسی تقدیر و تشکر دارد.

بنابر گزارش خبرنگاران اعزامی وبسایت خبری انتقادی هنرمعماری آنلاین، این برنامه با ۴۵ دقیقه تأخیر در ساعت ۱۵:۴۵ آغاز به کار نمود.در ابتدا پس از طی تشریفات معمول،  مدیر بازرگانی مجله معماری و ساختمان که به عنوان مجری در طول برنامه حضور داشتند به معرفی این رویداد پرداختند. معرفی شرکت های حامی نیز از در این قسمت صورت پذیرفت.

داوری ۱۳۳ پروژه در یک روز:

این برنامه از سه قسمت کلی تشکیل شده بود. معرفی مسابقه، تقدیر از معمار معاصر و در نهایت اعلام برندگان. در بخش نخست عنوان شد که قریب ۱۳۳ پروژه به دبیرخانه رسیده است. این آثار در یک روز داوری گردیده بودند. از این بین ۷۸ پروژه مربوط به بخش بازسازی بود.

در این بخش ویدئوهایی از روند داوری و جلسات قبل از داوری جهت هماهنگی نمایش داده شد. نکته جالب توجه این بخش اظهارات احمد ذهادی (سردبیر مجله معماری و ساختمان) بود که تاکید داشت که این رسانه حسب رسالت خود معیارها را مشخص میکند و داوران باید در آن چارچوب آثار برتر را معلوم کنند. نکته ای بس مهم که اغلب جدی گرفته نمی شود و داوران به جای برگزارکننده معیارها را مشخص میکنند! اغلب این ظن به وجود می آید که داوران باید معیارها را مشخص کنند. از دیگر نکات مهم در حاشیه این برنامه، عدم بازدید از بناها در این مسابقه بود که باز هم عملیاتی نشد.

علیرغم اینکه در فراخوان قید گردیده بود که: «در روند داوری در صورت صلاحدید هیئت داوری از طراح جهت توضیح در مورد پروژه، دعوت به عمل آمده و یا بازدید از پروژه انجام خواهد گرفت.» به نظر می رسد هیچ کدام از موارد فوق، یعنی چه دعوت از طراح برای توضیح و چه بازدید حضوری از آثار صورت نگرفته باشد و داوری از روی شیتها و فیلمهای ارسالی انجام شده است.

شوخی شیردل با ایرج کلانتری:

هفتمین دوره تقدیر از معمار معاصر در دل دهمین دوره جایزه ملی معماری داخلی ایران گنجانده شده بود. در این بخش از ایرج کلانتری به پاس ۶۰ سال حضور مداوم او در معماری تقدیر شد. افراد مختلفی از جمله علیرضا قهاری، فریار جواهریان، بهرام شیردل و محمد بهشتی، هریک به نمایندگی از نهادهای تحت سرپرستی خود از کلانتری تقدیر کردند.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  فراخوان کامل یازدهمین دوره جایزه معماری - معماری داخلی ایران به همراه اسامی داوران | مجله معماری و ساختمان

شیردل در بخشی از سخنان خود، مقاومت ۶۰ ساله کلانتری را تمجید کرد و گفت: «جدا از همه ارزشهایی که از کلانتری میشناسم، کسی که بتواند ۶۰ سال در ایران کار معماری بکند را باید تقدیر نمود». این اظهار نظر شیردل باعث تشویق و افزایش هیجان سالن گردید.

ایرج کلانتری نیز ضمن تشکر از حضار و استادان حاضر در استیج، حرفه ای گری در معماری را از دغدغه های همیشگی خود عنوان نمود.

تغییر تیم داوری:

یکی از نکات این رویداد تغییر تیم داوری بود. در فراخوان اولیه، آرش مظفری در بین داوران عنوان شده بود که در این رویداد مشخص گردید که آرش نصیری جایگزین وی شده است. احمد ذهادی که حالا خود بر روی استیج آمده بود تاکید کرد که اقای مهندس مظفری برای حضور در روز داوری و این رویداد نتواستند اقدامات قانونی خود برای ورود به کشور را تنظیم نمایند و ما به پیشنهاد ایشان اقای آرش نصیری را جایگزین کردیم. به نظر می رسد این تصمیم بدون اطلاع رسانی لازمه صورت گرفت زیرا هیچ یک از حضار از این تغییر در تیم داوری تا روز برگزاری جشن و اعلام برندگان مطلع نبود.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  فراخوان مسابقه طراحی غرفه ایران در نمایشگاه‌های گردشگری بین المللی ۲۰۱۸ | برگزارکننده: مجله معماری و ساختمان

اعلام برندگان: از گمنام ها تا سردبیر مهمان مجله و حتی کارهای خارج از کشور!

در بخش پایانی این رویداد، برندگان بخش های مختلف جایزه معرفی شدند. سه نکته در این بین بیش از باقی مسائل به چشم می آمد. نخست اینکه سه اثر به دلیل فعالیت های اجتماعی تقدیر شدند. اما چیزی که در عمل دیده می شد حائز رنگ و بوی اجتماعی نبود. یعنی سه اثر مرمتی و بازسازی در این رویداد بودند که هرچند با ارزش بودند اما در تعریف مسئولیت های اجتماعی معماران نمیگنجیدند. اما بدین نام تقدیر شدند! همچنین در بین سه اثر تقدیر شده، اثری مرمتی از کشور آذربایجان نیز به معماری فرزاد رستمی فر وجود داشت که باز هم پرسش برانگیز واقع گردید. زیرا ظاهرا حضار و شرکت کنندگان نمی دانستند که این آثار نیز می توانند در رویداد شرکت نمایند.

نکته آخر برنده شدن شهاب میرزائیان، سردبیر مهمان مجله معماری و ساختمان در بخش مسکونی بود. جالب آنکه این معمار وقتی روی سن رفت و جایزه خود را گرفت که بیرون از سالن مجله معماری و ساختمان با سردبیری او به عنوان هدیه به مهمانان تقدیم می شد! شهاب میرزائیان در یک سال پایانی منتهی به رویداد دو بار سردبیر مهمان مجله معماری و ساختمان بوده است. به نظر می رسد برای برگزارکننده محدودیت هایی از این دست که مانع از حضور اعضای تحریریه و سردبیر مجله در رویدادهایی که  توسط همان مجله برگزار می گردد معنایی نداشته است. البته باید اذعان نمود که این موضوع به خودی خود هیچ نشانی از تقلب و تخلف ندارد لیکن ادب و احترام به شرکت کنندگان حکم می کند که اعضای تحریریه و سردبیر مجله در رویدادی که همان مجله بانی آن است شرکت ننمایند.

یکی از نکات جالب این رویداد آن بود که اکثر آثار قبلاً در فضای مجازی منتشر شده بودند و چه شرکت کنندگان نام خود را زیر شیت ها می زدند و چه نمی زدند، آثار قابل شناخت بودند. این یکی از مشکلات جوایز معماری در ایران است و باید کلیه دست اندرکاران در این زمینه تدبیری بیاندیشند.

البته در بین برندگان، نامهای گمنام نیز دیده میشوند. هرچند همچنان رنگ وبوی آثاری که برای خویشاوندان و یا حتی خود طراحان ساخته شده است نیز همچنان به چشم می آید. حداقل دو اثر برنده و تقدیر شده مستقیما با کارفرمایی خود شخص معمار صورت گرفته بود…از آثاری که با نسبت فامیلی دورتر بودند می گذریم.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  هشتمین مراسم تقدیر از معمار معاصر ایران: مهر ۱۳۹۷، حسین شیخ زین‌الدین | برگزارکننده: مجله معماری و ساختمان

در خاتمه:

به هر تقدیر دهمین دوره جایزه معماری داخلی ایران در حالی عصر پنجشنبه  به کار خود خاتمه داد که در بعضی رده ها مثل رتبه نخست بخش مسکونی اجرا شده دو برنده وجود داشت و در حوزه هایی مثل بازسازی مسکونی هیچ رتبه سومی اعلام نشد! بخشی که به اذعان برگزارکنندگان بیش از ۵۸درصد اثار ارسالی تنها مربوط به همین بخش بودند!

 

لیست کامل برندگان به شرح ذیل می‌باشند:

 

🔴 سه طرح تقدیر شده به دلیل ارزش‌های اجتماعی

۱)موزه سرای دکتر بهشتی: محسن عقابی

۲)بازسازی مناره‌ها و برج آرامگاهی کاراباغلار: فرزاد رستمی

۳) خانه جلال و سیمین دانشور: فرزاد رستمی

 

🔴 برندگان بخش بازسازی: ساختمان‌های عمومی

دو طرح تقدیرشده: شیرینی فروشی تات(هومن بالازاده) و آتلیه ما(زهرا آرمند و مصطفی امیدبخش)

سه رتبه سوم مشترک: خانه زیبایی(ایمان شفیعی و بهزادمنش‌گر) + آبیاتوباکس(حامد مرادی الشتر) + کافه جاسمیر(محمد کانی سواران)

دوم: رستوران بریم(سارا خطیبی)

اول: خانه فرهنگ رایزن(خانمها افشم و پوشش)

 

🔴 بازسازی: مسکونی

دوم: خانه بمانی(رزا بمانی)

اول: یست خانه(محمد خاوریان و امیر شهراد)

 

🔴 اجرا شده: مسکونی

سوم: خانه سفید شماره۲: فیروز فیروز

دوم: آپارتمان ژوان(شهاب میرزائیان)

دو رتبه اول مشترک: ویلای شماره۳۰(لادن زارعی و سعید میرمحمد صادقی) + ساختمان مسکونی نیم‌رخ(نظام عسگری)

 

🔴 اجراشده: عمومی

سوم: پایو درنگ (امیرحسین اشعری)

دوم: طبقه آخر دفتر مرکزی فانتونی(سمانه و امین قاسمپور)

اول: ساختمان انبار شرکت سیستم(مهران خوشرو)