اختصاص کامل شماره جدید ویژه نامه نسیم بادگیر به موضوع بندر تاریخی کنگ

مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان از انتشار ویژه نامه ماهنامه نسیم بادگیر به همت این اداره کل خبر داد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان، محسن ضیایی امروز دوشنبه ۲۸ اسفند گفت: ششمین شماره دوماهنامه نسیم بادگیر به همت این اداره کل به بررسی بندر تاریخی کنگ می پردازد.
او با بیان اینکه اغلب بندر تاریخی کنگ با برخورداری از ساختار معماری ویژه منطبق با اقلیم وشرایط خاص جغرافیایی مانند مرواریدی در خلیج فارس می درخشد، افزود: این بندر دارای ۵۶ هکتار بافت تاریخی ثبت شده از نظر بوم شناسی خانه ها و بناهای آن، شرایط انطباق با محیط و طبیعت را به خوبی دارند.
او افزود: بندر بادگیرهای خلیج فارس سابقه ای دیرینه در دریانوردی، لنج سازی و برگزاری آیین های دریایی دارد.
ضیایی با بیان اینکه بادگیرها، کارگاههای لنج سازی، فرهنگ و آداب و رسوم غنی منطقه تنها بخشی از جذابیت های فرهنگی و گردشگری کنگ به شمار می روند، افزود: میراث ناملموس کنگ همچون خونی که در رگ و کالبد این شهر جاری است این شهر را به میراثی زنده و پویا تبدیل کرده است.
مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان افزود: در این دو ماهنامه به موضوعاتی مانند کنگ در نقشه های تاریخی، نام کنگ، کنگ در مسیر جهانی شدن، ساختار کالبدی و فضا در خانه های کنگ، بازتاب سفرهای دریایی مردان در فرهنگ عامه زنان کنگ و… پرداخته شده است.
ضیایی تاکید کرد انتشار این شماره دو ماهنامه مقدمه است بر آغاز تحقیق و پژوهش های بیشتر و نگارش مقالات و کتابهای جامع تر و کامل تر و راه را برای سایر پژوهشگران باز می کند تا پژوهش‌های ارزشمندی در آینده در این شهر تاریخی صورت پذیرد.

 

۱۳۹۷/۱/۵ ،۱۵:۰۱:۵۹ +۰۰:۰۰۵ فروردین ۱۳۹۷|دسته‌ها: رویدادهای معماری ایران|برچسب‌ها: , |