اختصاصی هنرمعماری آنلاین: نقدی بر سلسله مسابقات فن آورد با تمرکز بر بخش معماری

 

 

هیچ برنامه‌ی بزرگی خالی از اشکال نیست. در فرسودگی سازمان‌ها و نهاده‌های دولتی، اکثر دیگر ارکان معماری کشور جوان و در حال تجربه اندوزی هستند. جامعه‌ی مخاطب نیز اکثراً جوانان فارغ التحصیل از دانشگاه‌ها و در تکاپو برای پیشرفت فردی و اجتماعی هستند. سیاست هنرمعماری آنلاین همواره بر انعکاس اخبار و اندیشه‌های این جامعه‌ی بزرگ، با استعداد و ارزشمند بوده است.

سلسله مسابقات فن آورد یکی از برنامه‌هایی است که اخیراً به پایان فرایند اجرائی خود رسیده است. به نظر می‌رسد اکنون زمان مناسبی برای تحلیل دقیق‌تر این برنامه و رفع اشکالات و تقویت محاسن برای دوره‌های بعدی باشد. مفتخریم که در همین راستا و در چارچوب ذکر شده در بالا، نقدی از طرف یکی از مخاطبین هنرمعماری آنلاین به دست ما پیرامون مسابقات فن آورد رسیده است. ناگفته پیداست که نام این مخاطب نزد ما بعنوان رسانه محفوظ است و امیدواریم برگزارکنندکان این مسابقه با بررسی به دور از قضاوتهای عجولانه، این متن و فرصت آفرینی بوجود آمده را مغتنم شمرده و از آن پلی در جهت ارتقای مسابقه برای سالیان بعد بسازند.

 


این مسابقات با حمایت رسمی معاونت علمی پژوهشی دانشگاه شریف و تحت نظارت ستاد توسعه فرهنگ علم،فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ،پارک فناوری پردیس ،مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری،ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز،،موسسه کار و تأمین اجتماعی و موسسه میزان گستران شریف هست.بخش معماری این مسابقات با حمایت موسسه میزان گستران شریف رخ داد(موسسه‌ای که چندی پیش به جهت برگزاری آزمون‌های غیرقانونی مهارت سنجی به را معرفی بیکاران به بخش خصوصی مجرم شناخته شد )

نکات زیر در رابطه با این مسابقه حال که تقریباً پایان‌یافته است به‌صورت جدی قابل‌بررسی هست.

– دبیرخانه برنامه زمان‌بندی برای شرکت در این رقابت اینترنتی را به شرح زیر در فراخوان عمومی توضیح می‌دهد:” پایان مرحله اینترنتی برای هر شرکت‌کننده ۱۲روز پس از ثبت‌نام و دریافت فایل توضیحات مسابقه هست” که عملاً به جهت ثبت‌نام زودهنگام برخی از عزیزان این مهلت تا ۳۰ روز تمدید شد.

– آنچه در سایت رسمی مسابقه برای مدت‌زمان مسابقات اعلام‌شده بود به‌قرار زیر است
“مراحل حضور در مسابقه طراحی معماری فن آورد شامل مراحل زیر است که به‌تفصیل شرح داده خواهد شد:
۱٫ مرحله اول: ثبت‌نام از طریق سایت
۲٫ مرحله دوم: ارسال آثار به دبیرخانه
۳٫ مرحله سوم: داوری آثار دریافتی جهت حضور در مرحله حضوری و اعلام فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان از طریق سایت در اوایل اسفندماه
۴٫ مرحله چهارم: ثبت‌نام در مرحله حضوری توسط برگزیدگان
مرحله پنجم: حضور طراحان برگزیده در مسابقه سه‌روزه (۱۶، ۱۷ و ۱۸ اسفندماه) و معرفی طرح‌های برگزیده در مراسم اختتامیه”
که عملاً شاهد تأخیری ۵ ماهه در این روند هستیم.

– آنچه در سایت رسمی مسابقه و فراخوان عمومی اعلام‌شده بود امکان ثبت‌نام فردی بود که دبیرخانه به جهت برگزاری برنامه تلویزیونی این مورد را رد کرد و گروه را برای شرکت در مسابقه به رسمیت می‌شناخت(لازم به ذکر است حتی در مرحله ارسال آثار فرد می‌توانست آثار را ارسال کند) .در فراخوان چنین نقل‌شده است :
” ۱٫ مرحله اول: ثبت‌نام از طریق سایت
امکان ثبت‌نام برای افراد حقیقی، گروه‌ها و مهندسین مشاور وجود دارد.
ثبت‌نام بدون محدودیت سنی و رتبه علمی، برای همه فارغ‌التحصیلان و دانشجویان رشته‌های معماری و رشته‌های وابسته و مرتبط، آزاد است.”

– به جهت دستیابی به طرح موردنظر گروه برگزاری مدارک اعلام‌شده را تغییر داد و ماکت و موارد چند ازاین‌دست را در جلسه‌ای تحت عنوان منتورینگ بدون حضور اعضا تخصصی بر شرکت‌کنندگان تحمیل کرد(لازم به ذکر است مقیاس مدارک درخواستی ۱:۵۰ بود و دادن جزییات اجرایی تحت یک آلبوم الزامی بود)

– از نکات جالب‌توجه قوانین عجیب این مسابقه در فراخوان آن بود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
” شرکت‌کننده با ارسال طرح تأیید می‌کند که آثار ارسالی اصل هستند و توسط خود شخص حقوقی یا حقیقی خلق‌شده‌اند و مشمول نقض قوانین حمایت معنوی یا نقض حقوق دیگران نمی‌شود”
” در صورت احراز کپی بودن اثر شرکت داده‌شده در هر مرحله، علاوه بر حذف طرح از مسابقه مشمول محرومیت‌های دیگر و جبران خسارت‌های احتمالی خواهد بود”
” در صورت احراز کپی بودن اثر شرکت داده‌شده در هر مرحله، علاوه بر حذف طرح از مسابقه مشمول محرومیت‌های دیگر و جبران خسارت‌های احتمالی خواهد بود”
” در صورت وقوع شرایط بحرانی از قبیل زلزله برگزارکننده مسابقه تعهدی نسبت به شرایط مسابقه نخواهد داشت و در این شرایط از
معماران محترم دعوت می‌کند طرح‌های خود را با سرعت بیشتر به سازمان‌های ذی‌ربط برسانند”

– از نکات دیگر ترکیب هیئت‌داوران این مسابقه بود که تا تیرماه اعلام‌نشده بود تنها عضو تخصصی این مجموعه جناب آقای سید جواد هاشمی فشاری بود

– با توجه با تلویزیون بودن مرحله برگزاری دوستان می‌بایست در حوالی خیابان دماوند در محل استودیو سایمون مدیا حاضر می‌شدند که جدا از سخت بودن مسیر بر عزیزان تهرانی این سختی برای دوستان شهرستانی دوچندان بود.ندیدن هیچ‌گونه امکانات رفت‌وآمد و حتی پذیرایی از دیگر نکات عجیب این مسابقه بود(لازم به ذکر است هر فرد در ابتدا مبلغی نزدیک به ۳۵ هزار تومان را جهت ثبت نام پرداخت کرده بود)

– در کنار تمامی موارد پاسخگو نبودن دبیرخانه مسابقه حتی مشخص نبودن اسم فرد مسئول جهت رسیدگی به موارد ازاین‌دست بسیار به چشم می‌خورد.


نام نویسنده محفوظ است.

هنرمعماری آنلاین آماده انتشار پاسخ مسئولین و افراد مرتبط به موضوع است.

دانلود فراخوان اولیه مسابقه که بعدها دچار تغییر شد
۱۳۹۷/۵/۶ ،۲۲:۱۹:۴۶ +۰۰:۰۰۶ مرداد ۱۳۹۷|دسته‌ها: گزارش, مسابقات, نقد و نظریه|برچسب‌ها: , |