آیین گشایش سردر دانشگاه صنعتی شریف با حضور مسئولین

به گزارش هنرمعماری آنلاین به نقل از روابط عمومی؛ سردر دانشگاه صنعتی شریف که توسط مهندس شهاب الدین ارفعی از معماران برجسته ی کشور، طراحی شده است، صبح امروز سه شنبه ۲۱ شهریورماه با حضور مسئولین افتتاح شد.

بنا بر این گزارش، دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف در آیین گشایش این سردر که با حضور دکتر علی اکبر صالحی، دکتر محمدرضا عارف، دکتر حسین عسگریان و جمعی از مسئولین، مدیران و اساتید برگزار گردید به بیان گزارشی از وضعیت دانشگاه صنعتی شریف پرداخت. وی ضمن اشاره به پنجاه ساله شدن این دانشگاه گفت: پس از پشت سر گذاشتن پنجاه سال از تاسیس دانشگاه صنعتی شریف، اکنون بیش از ۵۰ هزار دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این مرکز پرورش یافته اند.
وی اذعان داشت؛ دانشگاه صنعتی شریف همواره در آموزش عالی کشور نقشی موثر داشته و بیش از ۲۰۰۰ تن از اعضای هیئت علمی در کل دانشگاههای کشور حداقل یک مقطع تحصیلی خود را در این دانشگاه سپری کرده اند.
رییس دانشگاه در بخش دیگری از صحبت هایش به حضور حداکثری نفرات برتر کنکور در دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد و گفت: در ۱۵ سال گذشته بیش از ۹۰ نفر از ۱۰۰ نفر برتر کنکور این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرده اند.
دکتر فتوحی خاطرنشان کرد؛ به دنبال پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه صنعتی شریف، شورای راهبردی به منظور برنامه ریزی و ترسیم مسیر آینده تشکیل داده ایم تا بتوانیم بیش از گذشته در جهت توسعه ی پایدار جامعه قدم برداشته و همچون گذشته دانشگاهی پیشگام و الگوساز در سطح ملی و بین المللی باشیم.
وی یادآور شد هدف ما سرآمد بودن در سه محور؛ آموزش، پژوهش و اثربخشی اجتماعی است و تصمیم داریم تا ضمن حفظ و ارتقای کیفیت آموزشی، در جهت راه اندازی دوره های میان رشته ای فعالیت هایی داشته باشیم.
رییس دانشگاه افزود: در حوزه های فرهنگی و دانشجویی فعالیت های موثر و چشمگیری انجام شده و امیدوارم هستیم محیطی با نشاط همراه با معنویت در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد نماییم.
در ادامه دکتر نجمی معاون اداری مالی دانشگاه نیز به بیان مشروحی از فعالیت های عمرانی و توسعه ای دانشگاه در سه سال گذشته پرداخت.
وی در بخش دیگری از صحبتهایش برخی از چالش ها و مشکلات کالبدی دانشگاه را برشمرده و اهم برنامه های توسعه ای دانشگاه صنعتی شریف را مطرح کرد.
گزارشی از روند برگزاری مسابقه، طراحی و ساخت سردر دانشگاه صنعتی شریف
به گزارش خبرنگار روابط عمومی؛ در پاییز و زمستان سال ۱۳۹۳ پس از بحث های مشاوره ای و کارفرمایی، شرکت مهندسین مشاور اردیبهشت مهرازان پذیرفته شد تا مسابقه طراحی سردر دانشگاه صنعتی شریف را برگزار نماید. کمیته ی برگزار کننده در ابتدا و بر اساس ضوابط دبیرخانه ی دائم مسابقات معماری و شهرسازی، ساختار مسابقه را مشخص نمود و در مرحله ی بعد پس از بررسی های فراوان و با مشورت مدیریت و مشاور معماری دانشگاه صنعتی شریف بیش از ۲۰ معمار برجسته به عنوان نامزد شرکت این مسابقه انتخاب شدند که در نهایت از این میان ده معمار انتخاب و از آنان دعوت به عمل آمد تا در این مسابقه شرکت کنند. از میان دعوت شدگان به مسابقه، دو نفر انصراف دادند و در مجموع مسابقه ی طراحی سردر دانشگاه صنعتی شریف با حضور ۸ معمار برجسته کشور آغاز شد.
مهندس جهانگیر درویش، دکتر فواد رفیعی، مهندس صالح حاج میری، مهندس محمدحسن مومنی، مهندس محمدرضا عشقی، دکتر علی اکبر صارمی، مهندس شهاب الدین ارفعی و مهندس نظام عامری ۸ معمار برجسته ملی و بین المللی بودند که توسط کمیته ی برگزاری مسابقه دعوت شدند.
در ابتدا و پس از مشخص شدن شرکت کننده ها، اطلاعات دقیقی در خصوص مبانی نظری معماری اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت. در این مسابقه به شرکت کنندگان توصیه شده بود تا امید به آینده و کرامت انسانی را در طراحی هایشان لحاظ نموده و مشخص باشد که این اثر در قرن ۲۱ ام و در ایران ساخته شده است.
روند داوری آثار ارایه شده
هیئت داوران متشکل از؛ مهندس بهشتی، مهندس کلانتری و دکتر طالبیان که همگی از معماران برجسته کشور بوده و جزو مفاخر معماری ایران به شمار می آیند، در جلسه ی بررسی و قضاوتی که روز ۱۳ خرداد ۹۴ در دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید آثار را بررسی و بدون دخالت مسئولین دانشگاه یا مدیر مسابقه به قضاوت آثار پرداختند و پس از تصمیم گیری نتایج را ارایه نمودند. که در این میان دو طرح ارایه شده توسط مهندس شهاب الدین ارفعی و دکتر فواد رفیعی مشترکاً رتبه‌ی نخست را کسب نمودند و طرح مهندس صالح حاجی میری رتبه سوم را به خود اختصاص داد.
فضای فیزیکی سردر جدید
مساحت زمین تحت پوشش سردر معادل ۲۶۵ متر مربع بوده که ابعاد کلی آن (اگر مستطیل فرض کنیم) ۲۹×۷ متر و ارتفاع آن ۱۲ متر می باشد و به دلیل پیش آمدگی های تراز فوقانی، فرم غیر هندسی در پلان را ایجاد می کند. همچنین؛ طبقات سردر در دو جناح واقع شده است. تجهیزات بالارونده نرده در زیر زمین و محل استقرار نگهبان، اتاق کنترل و پایش در دو سوی ورودی در طبقه اول قرار دارد. در طبقه دوم نیز محل استراحت نگهبانان پیش بینی شده و کل مساحت زیربنای مجموعه ۸۴۸ مترمربع می باشد.

 


خاطرنشان می شود؛ در حاشیه ی این مراسم جمعی از مسئولین دانشگاه  از فضای سبز مجاور دانشکده ی مهندسی کامپیوتر بازدید کردند.