آیلین گری: طراحی داخلی، مبلمان و چراغ در ایرلند و فرانسه

امروزه آیلین گری را در زمره‌ی با استعدادترین و خلّا قترین طرّاحان دهه‌ی1920   به شمار می‌آورند.ساخته‌های مدرنیستی خانم گری که از جنس کروم، فولاد و شیشه هستند، به لحاظ فخامت و سادگی بی نظیرند.از میان طرّاح‌های کلاسیک او می‌توان میز عسلی E 1027 ، چراغ استاندارد Tube Light و کاناپه‌ی Monte Carlo را نام برد. هندسه ساده و خطوط واضح این قطعات، طرح‌هایی بی زمان پدید آورده و در سطحی از کیفیت هستند که تنها تعداد اندکی از طرّاحان موفّق شده‌اند به آن دست یابند. گرچه با تأسف باید گفت مُساهمت بی بدیلِ آیلین گْرِی به طرّاحی قرن بیستم تنها بعد از مرگش در سال 1976 بود که درک شد و مورد ستایش قرار گرفت.

گری بعد از فارغ التّحصیل شدن از مدرسه‌ی هنرهای زیبای سْلِین در لندن در سال 1902 (که در آن سا لها برای یک زن موفقیتی بزرگ محسوب می‌شد) به پاریس نقل مکان کرد. در این دوره تحت تأثیر طرّاحی ژاپنی قرار گرفت. یکی از علایق اصلی او لاک الکل کاری بود، که بعدها با مبلمان و لوازم جانبی که با الهام از سبک آر دکو ساخت، ادغام کرد. البتّه ماندگارترین و مهمترین محصولی که ساخت”مبلمان لوله‌ای فولادی ” است که بسیار زودتر از افرادی مانند مارسل برویر و میس وان در روهه آنرا به ثبت رساند و اکنون، بدون هیچ مناقشه‌ای، از نقاط عطف طرّاحی قرن بیستم شمرده می‌شود.قبل از این موفقیت چشمگیر، فولاد لوله‌ای را تنها در کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها می‌دیدید و کسی به این فکر نیفتاده بود که استفاده از آن در مبلمانی برای اتاق نشیمنی در یک خانه تا چه حد می‌تواند زیبا و جذّاب باشد Day Bedکه گْری آن را در اواسط دهه‌ی 1920 خلق کرد، مؤیّد همین نکته است. زیبایی این تخت غیرعادی در کنتراستی نهفته است که بین روکش لطیف و چارچوب لوله‌ای فولادی زمخت آن ایجاد شده.

گری در دهه‌ی1920 با دو معمار و طرّاح انقلابی، یعنی لو کوربوزیه و جِی. جِی. پی. لود همکاری کرد، و از آن به بعد بیشتر وقت خود را به معماری اختصاص داد. اوّلین خانه‌ای که ساخت، خانه‌ی خودش به نام E 1027 بود، که یک شاهکار مدرنیستی است و مهمترین اثر معماری‌اش نیز محسوب میشود. خانه در سایتی دل انگیز در ساحل صخره‌ای رُ ک برون، درمونته کارلوی فرانسه واقع شده. او اختصاصا برای این خانه چندین قطعه مبلمان طرّاحی کرد؛ امروز امتیاز تولید آنها در اختیار شرکت ClassiCon است.

1878 تولد در اِنیس کورثیِ ایرلند

1989 تحصیل در رشته‌های طرّاحی و نقّاشی در مدرسه‌ی هنرهای زیبای سْلِین، لندن

1900 سفر به پاریس

1902 تحصیل در آکادمی‌های کولاروسی و ژولیَن، پاریس

1913 برگزاری اوّلین نمایشگاه لاک الکل کاری

Bed-room-Bodoir 1923  را برای پروژه‌یMonte Carlo  درdecorateurs Salon des Artistes ارائه می‌دهد

1929 خانه‌یe1027  در ساحل صخره‌ای ر ک برون؛به جمع اعضای بنیا نگذار((اتحادیه‌ی معماران مدرن )) می‌پیوندد

1972 به عنوان Royal Designer for Industry انتخاب می‌شود

1976 فوت در پاریس

محصولات

1922 میز De Stijl

1924  کاناپه‌ی Lota

1925 شِز لونگِ  Day Bed

1926 صندلی دسته‌دار Nonconformist

1927 میز عسلیِ E 1027 ؛ چراغ استانداردِTube Light؛صندلی بارِ No. 1 ؛ آئینه‌ی Castellar ؛ صندلی دسته‌دار Transat (امتیاز تولید در اختیار (Ecart

1928 صندلی بار No. 2 و بارِ Rivoli ؛ صندلی Aixia ؛ میز Double X

1929 صندلی دسته‌دار Bidendum ؛ کاناپه‌ی Monte Carlo میز Jean ؛ میز Petit Coiffeuse

Folding Screen 1930

1932میز Lou Perou ؛ میز و نیمکت Menton

1933 چراغ استاندارد Roattino

1935 صندلی دسته‌دار Bonaparte

امتیاز تولید برخی از اقلام اکنون در اختیار ClassiConاست.

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۳۶ +۰۰:۰۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶|دسته‌ها: اروپا, پروژه‌های معماری داخلی|برچسب‌ها: , , |